< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Election, appointments, grants of title, and reappointments

The following election, appointments, grants of title, and reappointments have been made:

Election

Mr H. Sirringhaus, Dipl. Phys., Ph.D., ETH Zürich, Reader in Physics in the Department of Physics, elected Hitachi Professor of Electron Device Physics from 1 March 2004.

Appointments

University Lecturers

English. Dr Sarah Meer, M.A., Ph.D., SE, appointed from 1 January 2004 for five years.

Geography. Dr Daniel Low-Beer, Ph.D., SID, appointed from 1 October 2003 for three years.

History of Art. Dr Rosalind Polly Blakesley, M.A., PEM, D.Phil., Oxford, appointed from 1 October 2003 for five years.

Medical Genetics. Dr Richard Nicholas Sandford, Ph.D., CLH, B.Sc., M.B., B.S., London, FRCP, appointed from 1 February 2004 for five years.

Public Health and Primary Care. Dr Manjinder Singh Sandhu, Ph.D., CAI, B.Sc., M.Sc., London, appointed from 1 February 2004 for three years.

Chairman

Council of the School of the Physical Sciences. Professor Peter Vincent Landshoff, CHR, appointed from 1 January 2004 until 30 September 2004.

Advisory Officer

University Offices (Estate Management and Building Service). Mr Ian Nevill Scrivener appointed Advisory Officer, Grade I, from 1 March 2004 until the retiring age.

Administrative Officer

University Offices (Academic Division). Miss Laura Clare Smethurst, B.A., Durham, M.St., Oxford, appointed Administrative Officer, Grade II, from 1 March 2004 until the retiring age.

Grants of Title

Affiliated Lecturers

Archaeology. Dr Mark Alistair Sinclair Blackburn, CAI, has been granted the title of Affiliated Lecturer from 1 January 2004 for two years.

Divinity. Reverend Dr Hueston Edward Finlay, M, Dr David E. J. Herbert, Dr David Nicol Gordon Macleod, Reverend Angela Clare Wyatt Tilby, G, and Dr Margie Martineke Tolstoy, DAR, have been granted the title of Affiliated Lecturer from 1 October 2003 for two years.

Law. Mr Matthew Damian John Conaglen, TH, Dr Benjamin Crewe, R, Mr Christopher Vincent Mark Hare, JE, and Mr Anthony David Yates, R, have been granted the title of Affiliated Lecturer from 1 October 2003 for one year. Mr Daniel George Goyder, T, Dr Shadd Maruna, Dr Amanda Julia Matravers, DAR, Dr Rose Ann Melikan, CTH, Mrs Nicola Margaret Padfield, F, Dr Amanda Claire Radegund Perreau-Saussine, N, and Dr Andrew Perry Simester, CAI, have been granted the title of Affiliated Lecturer from 1 October 2003 for a further year.

Reappointments

University Lecturers

Education. Dr Lani Florian reappointed from 19 March 2004 until the retiring age.

Judge Institute of Management Studies. Dr Philip Gordon Stiles reappointed from 1 March 2004 until the retiring age.

Correction

Certain of the details published in the 21 January 2004 edition of the Reporter are incorrect. They should read as follows:

Assistant Director

Fitzwilliam Museum. Mr David Ellison Scrase, M.A., NH, M.A., Oxford, appointed from 1 October 2003 until the retiring age.


< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Cambridge University Reporter 3 March 2004
Copyright © 2011 The Chancellor, Masters and Scholars of the University of Cambridge.