< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Appointments and reappointments

The following appointments and reappointments have been made:

Appointments

University Lecturers

Chemical Engineering. Mr C. F. Kaminski, B.Sc., Reading, D.Phil., Oxford, appointed from 1 January 2001 for three years.

Economics and Politics. Ms P. Krishnan, JE, M.Stat., Calcutta, M.A., Ph.D., Florida, appointed from 1 January 2001 for five years.

English. Mr C. Cannon, M.A., Ph.D., Harvard, appointed from 1 January 2001 for three years.

Social and Political Sciences. Mr P. J. N. Baert, NH, Lincentiaat, Free University of Brussels, Ph.D., Oxford, appointed from 1 November 2000 for three years.

University Assistant Lecturers

Anglo-Saxon, Norse, and Celtic. Mr R. W. Dance, CTH, M.A., D.Phil., Oxford, appointed from 1 January 2001 for three years.

Chemistry. Mr A. E. H. Wheatley, Ph.D., CAI, B.Sc., Kent, appointed from 1 October 2000 for three years.

Senior Research Officer

Applied Economics. Mr P. Zaffaroni, M.Sc., Ph.D., London, appointed from 1 January 2001 for three years.

Research Officer

Applied Economics. Ms S. B. Lewin-Solomons, B.S., B.A., Chicago, Ph.D., Harvard, appointed from 1 October 2000 for three years.

Computer Officer

Engineering. Mr P. N. Taylor, M.A., R, appointed Computer Officer, Grade I, from 5 December 2000 to the retiring age.

Librarian

Centre of South Asian Studies. Mr K. M. Greenbank, Ph.D., W, M.A., Cape Town, appointed from 1 November 2000 for three years.

Assistant Keeper

Fitzwilliam Museum. Miss S. D. Panayotova, LC, M.A., Sofia, Ph.D., Oxford, appointed from 1 October 2000 for three years.

Advisory Officer

Estate Management and Building Service. Mr R. P. Lindsay, H.N.C., CNAA, appointed Advisory Officer, Grade I, from 1 April 2000 for three years.

Assistant Registrary

University Offices (General Board Division). Mr M. S. Edwards, M.A., Ph.D., F, S.T.M., Union Theological Seminary, New York, appointed from 1 December 2000 for three years.

Administrative Officers

University Offices (General Board Division). Mr M. G. Russell, M.A., Ph.D., CHU, appointed Administrative Officer, Grade II, with special duties in the Education Section, from 16 October 2000 for three years. Miss N. Tooke, B.Sc., Brighton, M.Sc., Surrey, Ph.D., Bristol, appointed Administrative Officer, Grade II, with special duties in the Board of Graduate Studies, from 26 October 2000 for three years.

Head of Department

Chemistry. The General Board, on the recommendation of the Faculty Board of Physics and Chemistry, have appointed Professor J. K. M. Sanders, Ph.D., SE, B.Sc., London, ARCS, to be Head of the Department of Chemistry from 1 October 2000 to 30 September 2005.

Reappointments

University Lecturers

Earth Sciences. Dr N. J. Butterfield, SE, reappointed from 1 January 2001 to the retiring age.

Judge Institute of Management Studies. Dr R. Steinberg reappointed from 1 September 2001 to the retiring age.

Assistant Director of Research

Earth Sciences. Dr N. J. White, EM, reappointed from 1 October 2000 to the retiring age.

Computer Officer

University Computing Service. Mr A. A. Schneider reappointed Computer Officer, Grade III, from 1 November 2000 for five years.

Senior Under-Librarian

Mr A. C. Harper reappointed from 1 October 2001 to the retiring age.


< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Cambridge University Reporter, 17 January 2001
Copyright © 2011 The Chancellor, Masters and Scholars of the University of Cambridge.