The examination will take place in the Examination Halls, New Museums Site, unless otherwise stated
Monday 20 April | 09.00-10.30 | 3D2. | Geotechnical engineering II | |
3F6. | Software engineering and design | |||
14.30-16.00 | 3B3. | Switch-mode electronics | ||
3D3. | Structural materials and design | |||
3G4. | Medical imaging and 3-D computer graphics | |||
Tuesday 21 April | 09.00-10.30 | 3D1. | Geotechnical engineering I | } |
3F5. | Computer and network systems | } Arts School, Bene't Street | ||
Wednesday 22 April | 09.00-10.30 | 3E10. | Operations management for engineers | } |
Thursday 23 April | 09.00-10.30 | 3G5. | Biomaterials | |
09.00-12.00 | 3A1. | Fluid mechanics I (Double module) | ||
14.30-16.00 | 3B2. | Integrated digital electronics | ||
3G2. | Mathematical physiology | |||
Friday 24 April | 09.00-12.00 | 3A3. | Fluid mechanics II (Double module) | |
14.30-16.00 | 3B6. | Photonic technology | ||
3D5. | Water engineering | |||
Monday 27 April | 09.00-10.30 | 3B4. | Electric drive systems | |
3D4. | Structural analysis and stability | |||
3G3. | Introduction to neuroscience | |||
14.30-16.00 | 4A1. | Nuclear power engineering (EGT3 Paper 4A1) | ||
4D16. | Construction and management (EGT3 Paper 4D16) | |||
4M12. | Partial differential equations and variational methods (EGT3 Paper 4M12) | |||
Tuesday 28 April | 09.00-10.30 | 3C1. | Materials processing and design | |
3D6. | Environmental geotechnics | |||
3F1. | Signals and systems | |||
14.30-16.00 | 3B1. | Radio frequency electronics | ||
3C8. | Machine design | |||
Wednesday 29 April | 09.00-10.30 | 3C2. | Materials process modelling and failure analysis | |
3F2. | Systems and control | |||
Thursday 30 April | 09.00-10.30 | 3A5. | Thermodynamics and power generation | |
3C7. | Mechanics of solids | |||
3F4. | Data transmission | |||
14.30-16.00 | 3G1. | Introduction to bioscience | ||
Friday 01 May | 09.00-10.30 | 3E5. | Human resource management | |
14.30-16.00 | 3E2. | Marketing | ||
Monday 04 May | 09.00-10.30 | 3E3. | Modelling risk | |
14.30-16.00 | 3E6. | Organizational behaviour and change | ||
Tuesday 05 May | 09.00-10.30 | 3B5. | Semiconductor engineering | |
3C5. | Dynamics | |||
14.30-16.00 | 4C4. | Design methods (EGT3 Paper 4C4) | ||
4M13. | Complex analysis and optimization (EGT3 Paper 4M13) | |||
Wednesday 06 May | 09.00-10.30 | 3I1. | Data structures and algorithms (CST) | |
Thursday 07 May | 09.00-10.30 | 3C6. | Vibration | |
3F3. | Signal and pattern processing | |||
14.30-16.00 | 3A6. | Heat and mass transfer | ||
3D7. | Finite element methods | |||
3E1. | Business economics |
Candidates will be admitted to the examination room 15 minutes before the scheduled time of the examinations and will be given 10 minutes' reading time before being allowed to start writing