1956 | LYONS Malcolm Cameron LITTD |
1958 | GRIMSTONE Albert Victor MA PHD |
1961 | JOHNSON Leslie Peter MA |
1964 | HICKSON James Christopher Durham MA PHD |
1966 | JACKSON Richard James MA PHD |
1972 | KUCZYNSKI Michael George MA |
1979 | DAVIES Nicholas Barry MA FRS |
| BRITTER Rex Edward MA |
1982 | DOUGHERTY John Peter MA PHD [1961] |
| MACIEJOWSKI Jan Marian MA PHD [1977] PRESIDENT |
| FLECK Norman Andrew MA PHD FRS |
1984 | REEVE Michael David MA FBA |
| PAYNE Michael Christopher MA PHD |
1985 | MELVILLE Charles Peter MA PHD |
| ALLAN Trevor Robert Seaward MA |
1990 | BODENHORN Barbara Ann MPHIL PHD |
1992 | PARRY Jonathan Philip MA PHD |
| WORMALD Mark Roderick |
1993 | EDWARDS Geoffrey Richard |
| ROBERTSON Donald MA |
1994 | GELSTHORPE Loraine Ruth Renata MPHIL PHD |
| MEISSNER Torsten PHD |
1995 | FRANKLIN Robin James Milroy PHD |
| STOBBS Susan Helen MA |
| YOUNG Christopher John MA PHD |
| CARDOSO Silvana Silva Santos PHD |
1996 | HUOT Sylvia MA |
1997 | MCBRIDE Nicholas John |
[2000] | COOPER Nigel Robert MA |
1998 | SMITH Kenneth George Campbell MA |
| TUNNACLIFFE Alan Garth MA |
| KASSELL Lauren Tamar |
1999 | DESHPANDE Vikram Sudhir MPHIL PHD |
| SMITH Martin Derwyn |
2001 | TAMBAKIS Demosthenes Nicholas MA |
| DATTA Nilanjana |
| BELL John Stephen MA |
| BUSSEY Timothy John PHD |
| FERRARI Andrea Carlo PHD |
2002 | BLAKESLEY Rosalind Polly MA |
2003 | SARNYAI Zoltán |
| GLASCOCK John MA |
| TUCKER Alexander William MA VETMB PHD |
2004 | RUSSELL Paul |
| DEUSS Arwen Fedora |
2005 | FAWCETT William MA PHD |
| FLETCHER Christopher David MA MPHIL |
| GRANT Guy |
| DAWSON Alan Michael MA PHD |
| LEARMOUNT Simon MBA PHD |
| GONçALVES Jorge |
| BARRETT Samuel James MPHIL PHD |
2006 | SHADRIN Alexei |
| MACKENZIE Stuart Robert |
| GARDOM James Theodore Douglas |
| ETTENHUBER Katrin Christina MA PHD |
| MISKA Eric Alexander PHD |
| CSENGEI Ildiko |
| PISCANEC Stefano |
| KEELING Jonathan Mark James BA PHD |
| YANO Kojiro |
2007 | BLENCOWE Christopher John |
| MELLOR Matthew Robert |
| YOUNG Margaret Anne LLM |
| O'RAHILLY Stephen |
| CLATWORTHY Menna Ruth PHD |
| CSANYI Gábor MA |
1983 | ATIYAH Sir Michael Francis MA PHD (HON)SCD OM FRS |
| DOLBY Ray Milton OBE PHD (HON)SCD |
1989 | KINGMAN Sir John Frank Charles SCD FRS |
1992 | PRIOR OF BRAMPTON The Rt Hon Lord (James) PC MA |
| DE WAAL Sir Constant Hendrick (Henry) LLB MA KCB QC |
| DONALDSON Simon Kirwan MA FRS |
| HOGWOOD Christopher Jarvis Haley MA CBE |
1993 | WILLIAMS Sir David MA LLB (HON)LLD QC |
| CROWDEN James Gee Pascoe MA CVO |
1995 | BARRETT The Rev Charles Kingsley DD FBA |
1998 | CHILCOT Sir John Anthony MA GCB |
| SCHIEMANN The Rt Hon Lord Justice Konrad Hermann Theodor PC MA LLB |
| WARD The Rt Hon Lord Justice Alan Hylton PC MA LLB |
1999 | JOHNSON Emma Louise MA MBE |
2000 | SULSTON Sir John Edward PHD FRS (HON)SCD |
2002 | JANEWAY William Hall PHD |
2004 | BETT Sir Michael MA CBE |
| FERGUSON Roger Walton PHD |
| HUM Sir Christopher Owen KCMG MA |
| RICHARDS His Excellency Professor George Maxwell PHD |
| RICHMOND Sir Mark Henry SCD FRS |
| SMITH OF FINSBURY The Rt Hon Lord (Christopher Robert) PC MA PHD |
2005 | BUCKINGHAM Amyand David SCD CBE FRS |
| NICKELL Stephen John BA FBA |
2007 | BIDDLE Martin BA FBA |
| RINGROSE Peter Stuart MA PHD |
1985 | BADDILEY Sir James SCD FRS |
1988 | PRATT Charles William McElroy MA |
| NUTBOURNE Anthony William MA |
1989 | JACK Ian Robert James LITTD FBA |
1990 | PARRY Richard Hawley Grey SCD |
1996 | GILBRAITH Colin MA MVO |
1997 | BUCKINGHAM Amyand David SCD CBE FRS |
1999 | WILCOCKSON Colin George MA |
2001 | POWELL Michael James David SCD FRS |
2002 | FLEMING Ian SCD FRS |
| WALDRAM John Ryder MA PHD |
| HOPKINS Antony Gerald FBA |
2003 | ERSKINE-HILL Howard Henry LITTD FBA |
2004 | TOMKYS Sir Roger MA KCMG |
| MEARS Robert Joseph |
| LICKORISH William Bernard Raymond SCD |
2005 | HUSAIN David SCD |
| THIRUNAVUKKARASU Sathiamalar MA |
2006 | WATCHORN Brian MA |
| RAINGOLD Howard Peter MA |
2007 | BASKEY Nicholas Stanislaus MA |