1968 | HAWTHORNE Sir William MA SCD CBE FRS FRENG |
1990 | BROERS Rt Hon Lord Alec Nigel BA PHD SCD FRS FRENG |
1996 | BOYD Sir John Dixon Ikle KCMG |
1960 | HEY Richard William MA PHD |
| SQUIRE Peter Stansfeld MA PHD |
| LIVESLEY Robert Kenneth MA |
[1960] | KELLY Anthony SCD FRS FRENG PHD CBE DL (1985) |
| WELLS Martin John MA PHD SCD |
| HAHN Frank Horace MA PHD FBA |
| HOWIE Archibald PHD CBE FRS |
| KEYNES Richard Darwin MA PHD SCD CBE FRS |
1961 | HEWISH Antony MA PHD SCD FRS |
| STEINER Francis George PHD FBA |
1962 | CAMPBELL Richard Colin MA PHD |
| KENDALL David George MA SCD FRS |
1963 | ALLCHIN Frank Raymond MA PHD FBA |
| BRUNTON John Hubert PHD |
1964 | WILLIAMS Dudley Howard MA SCD FRS |
1964 | DIXON William Graham MA PHD |
[1964] | SCHOFIELD Andrew Noel MA PHD FRS FRENG (1974) |
[1965] | BARNES John Arundel MA DPHILDSC FBA (1969) |
| LONG Michael Dudley PHD (1982) |
1966 | NEWBERY David Michael Garrood MA PHD SCD FBA |
| CRAIG Edward John MA PHD FBA |
| WESTWOOD Brian Arthur MA PHD |
1967 | WHITTLE Peter MA PHD FRS |
| TRISTRAM Andrew Garth MA PHD OBE |
[1968] | PALMER Andrew Clennell MA PHD FRS FRENG (1990) |
1968 | THOMPSON John Griggs MA FRS |
| SQUIRE Leonard Charles MA SCD |
1969 | HOSKIN Michael Anthony PHD |
| ABRAHAMS Raphael Garvin MA PHD |
| CRIBB Timothy John Llanwarne MA |
1970 | GEORGE Hywel MA CMG OBE |
1971 | WHITTAKER Charles Richard MA PHD |
[1972] | FINCH Alison Mary MA PHD (2003) |
1972 | FINDLAY Alan Leonard Ross MA PHD VETMB |
| GOUGH Douglas Owen MA PHD FRS |
| ECHENIQUE Marcial MA |
1973 | WARREN Stuart George MA PHD |
| RYALL Ronald Walter MA PHD |
1976 | FRASER Colin MA PHD |
| GASKELL Philip Hedley MA PHD |
| BARNETT Correlli MA DSC CBE |
1977 | WOOD Hugh Bradshaw MA |
| MILNE William Ireland MA FRENG |
| KING Frank Haydon MA PHD |
1979 | EDWARDS Robert Geoffrey MA (HON)SCD CBE FRS |
| GOLDIE Mark Adrian MA PHD |
| BOLTON Malcolm David MA PHD |
1980 | ASHBURNER Michael MA PHD SCD FRS |
| MASCIE-TAYLOR Christopher Guy Nicholas MA PHD SCD |
1982 | SIDDLE Kenneth MA PHD |
1983 | HURST Henry Robert MA |
1984 | DAWES William Nicholas MA PHD |
[1984] | GREEN David Alan MA PHD (1990) |
1985 | ALLEN Michael John MA |
| GREGORY Michael John MA CBE |
| NORRIS James Ritchie DPHIL |
[1987] | AMARATUNGA Gehan Anil Joseph PHD FRENG (1998) |
1987 | KNOWLES Kevin Maxwell MA PHD |
| WALTERS David Eurof MA PHD |
[1987] | KING Julia Elizabeth MA PHD CBE FRSA FRENG (2002) |
1990 | WEBBER Andrew John PHD |
| CHATTERJEE Vengalil Krishna Kumar MA |
1991 | LAUGHLIN Simon Barry MA PHD FRS |
1992 | JENNISON Brenda Margaret MA MBE |
1993 | CRISP Adrian James MA MB BCHIR MD FRCP |
1994 | BRENDON Piers MA PHD |
| KRAMER Matthew Henry PHD LLD |
| KING Anny Nina MA |
1995 | SOGA Kenichi PHD |
1996 | O'KANE Cahir Joseph MA PHD |
| ROBERTSON John MA PHD |
| BOKSENBERG Alexander MA PHD FRS CBE |
[1996] | BARBROOK Adrian Charles MA PHD |
1998 | KINSELLA John MA PHD |
| YUAN Boping PHD |
| RIGBY Jennifer Mary MA MBA |
1999 | KRAFT Markus MA PHD |
| SIRRINGHAUS Henning PHD |
| GRIMMETT Geoffrey Richard MA DPHIL |
2000 | DEMARRAIS Elizabeth PHD |
| JACOBUS Mary MA DPHIL |
| VAN HOUTEN Pieter MA PHD |
| TOUT Christopher Adam MA PHD |
| MATHUR Neil David MA PHD |
| KRüGER Oliver PHD |
2001 | MITCHELL John MA PHD |
| GOPAL Priyamvada MA PHD |
| WEBB Alex PHD |
| HARRIS Peter LLM PHD |
2002 | KENDALL Mary MA |
| PACKWOOD Allen George MPHIL |
| THORNTON Janet PHD CBE FRS |
| HOVIUS Niels PHD |
2003 | BRACEWELL Robert Henry MA PHD |
| ROBINSON Carol PHD FRS |
| MILLER Mark Andrew MA PHD |
| HICKS Christopher Martin MA PHD |
| FAWCETT John MA PHD |
2004 | SCHULTZ Wolfram PHD |
| KINGSTON Ian Barry PHD |
| THOMAS Maureen Frances MA |
| SANDEMAN Karl George MA PHD |
| OZANNE Susan PHD |
| ENGLUND Harri Mikael MA PHD |
| RICHER John S MA PHD |
2005 | CAULFIELD Colm MA PHD |
| REID Alice MSC PHD |
|
LØVÅS Terese PHD |
| MURRAY-RUST Peter DPHIL |
| DUNIN-BORKOSWKI Rafal PHD |
| BURGE-HENDRIX Brian MA PHD |
| DUCATI Caterina PHD |
| MONTEMAGGI Vittorio MPHIL |
| STANCLIFFE Richard MPHYS PHD |
| THUSYANTHAN Indrasenan PHD |
2006 | PEDERSEN Roger Arnold Lugo AB PHD |
| WASSELL Ian James PHD |
| LUDLAM Jonathan James MA PHD |
| WYSE Bruce Dominic PHD |
| TAYLOR Andrew William MA PHD |
| MAURICE Sharon Diane |
| SUNIKKA Minna Marjaana PHD |
| BOSS Sally Ruth PHD |
| HINES Melissa MA PHD |
| LIANG Dongfang PHD |
| BERTONE Paul MA PHD |
| THOM Alexander James William MSC |
| RALPH Daniel PHD |
| KENNICUTT Robert |
2007 | SINGH Sumeetpal Sidhu PHD |
| GOLDSTEIN Raymond PHD |
| WICKRAMASEKERA Neshan PHD |
| MCENIERY Carmel Mary PHD |
| BIRNEY Ewan PHD |
| COLUZZA Ivan PHD |
| DICKEN Paul Edward PHD |
| KAMINSKI Juliane Gabriele PHD |
| SPIEGELHALTER David John OBE MA PHD FRS |
| PARTINGTON Richard MA |
| CAVALCANTI Tiago MA PHD |