< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Election, appointments, and reappointments

The following election, appointments, and reappointments have been made:

Election

Professor Sir David Wallace, B.Sc., Ph.D., Edinburgh, Vice-Chancellor of Loughborough University, elected N. M. Rothschild & Sons Professor of Mathematical Sciences and Director of the Isaac Newton Institute of Mathematical Sciences, with effect from 1 October 2006.

Appointments

Associate Lecturers

Clinical Medicine. Dr Ravindran Mahadeva, M.B., B.S., M.D., London, MRCP, appointed from 1 June 2005 for five years. Mr Jonathan Robert Boyle, M.B., B.Ch., M.D., Leicester, FRCSEd, FRCS, Mr Nigel Ruthven Hall, B.A., B.M., B.Ch., D.M., Oxford, FRCS, Dr Christine Anne Macleod, M.B., B.Ch., Aberdeen, M.Sc., Newcastle, MRCP, FRCP, Dr Stephen John Middleton, M.B., B.S., M.D., London, MRCP, FRCP, Mr Raaj Kumar Praseedom, M.B., B.S., M.S., Kerala, India, FRCSEd, FRCS, Dr Helen Leisa Smith, M.B., B.S., London, FRCA, Dr Mark Hamilton Towriss, M.B., B.S., Newcastle, M.A., London, FRCGP, and Mr Kevin Varty, B.A., B.M., B.Ch., Oxford, M.D., Leicester, FRCS, appointed from 1 October 2005 for five years.

Acting Head of Department

Social and Developmental Psychology. Professor Martin Paul Meredith Richards, T, appointed from 1 April 2005 until 30 September 2005.

Principal Assistant Registrary

University Offices (Academic Division). Dr Malcolm Stuart Edwards, M.A., Ph.D., F, appointed from 12 September 2005 until the retiring age, with duties in the School of Clinical Medicine.

Assistant Registraries

University Offices (Academic Division). Mrs Tao-Tao Chang, B.A., G, M.A., London, appointed from 6 July 2005 until the retiring age, with duties in the International Education Office.

University Offices (Personnel Division). Ms Claire Gooday, B.A., East Anglia, appointed from 18 July 2005 until the retiring age.

Librarian

History and Philosophy of Science. Mr Timothy John Eggington, B.A., M.A., Wales, M.A., Manchester, appointed Librarian, Grade C, from 1 September 2005 until the retiring age.

Administrative Officers

University Offices (Secretariat). Mr Nicholas Simon Champion, B.A., CNAA, and Miss Emer Maria Scott, LL.B., Bristol, appointed Administrative Officer, Grade I, from 1 July 2005 until the retiring age.

University Offices (Academic Division). Mrs Carol Reid, B.A., Anglia Polytechnic University, appointed Administrative Officer, Grade II, from 1 August 2005 until the retiring age, with duties in the School of Clinical Medicine.

Reappointments

University Lecturers

Education. Ms Susan Elizabeth Swaffield reappointed from 1 September 2005 until the retiring age.

Radiology. Dr Tarik Fathy Massoud reappointed from 1 September 2005 until the retiring age.

Associate Lecturers

Clinical Medicine. Dr Nagui M. Antoun, Dr Anthony Wilfred Kelsall, and Dr Martin Stefan reappointed from 1 May 2005 for five years. Mr David Patrick Conlan, Mr Christopher Robert Constant, Dr Fancesca Marie Carola Denman, T, Dr Deborah Michelle Girling, NH, and Mr Nicholas Jonathan Courtenay Sarkies, K, reappointed from 1 October 2005 for five years. Dr Duncan Ronald Forsyth reappointed from 1 December 2005 for five years. Dr Gordon Arnold Campbell, ED, and Dr Adrian James Crisp, CHU, reappointed from 1 January 2006 for five years.

Clinical Lecturer

Paediatrics. Dr Asma Deeb reappointed from 1 August 2005 for two years.

Correction

Certain of the details published in the 22 June 2005 edition of the Reporter are incorrect. They should read as follows:

Departmental Secretaries

Applied Mathematics and Theoretical Physics. Mr John Michael Turner appointed Departmental Secretary, Grade C.


< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Cambridge University Reporter 20 July 2005
Copyright © 2005 The Chancellor, Masters and Scholars of the University of Cambridge.