Fellows |
1956 | LYONS Malcolm Cameron LITTD |
1958 | GRIMSTONE Albert Victor MA PHD |
1961 | JOHNSON Leslie Peter MA |
[2001] | KINGMAN Sir John Frank Charles SCD FRS |
1962 | HUSAIN David SCD |
1964 | LICKORISH William Bernard Raymond SCD |
| HICKSON James Christopher Durham MA PHD PRESIDENT |
1966 | JACKSON Richard James MA PHD |
1972 | KUCZYNSKI Michael George MA |
1979 | DAVIES Nicholas Barry MA FRS |
| BRITTER Rex Edward MA |
1982 | WATCHORN Brian MA |
| DOUGHERTY John Peter MA PHD [1961] |
| MACIEJOWSKI Jan Marian MA PHD [1977] |
| FLECK Norman Andrew MA PHD FRS |
1984 | REEVE Michael David MA FBA |
| PAYNE Michael Christopher MA PHD |
1985 | MELVILLE Charles Peter MA PHD |
| ALLAN Trevor Robert Seaward MA |
1988 | THIRUNAVUKKARASU Sathiamalar MA |
1990 | BODENHORN Barbara Ann MPHIL PHD |
1992 | PARRY Jonathan Philip MA PHD |
| WORMALD Mark Roderick |
1993 | EDWARDS Geoffrey Richard |
| ROBERTSON Donald MA |
1994 | GELSTHORPE Loraine Ruth Renata MPHIL PHD |
| RAINGOLD Howard Peter MA |
| MEISSNER Torsten PHD |
1995 | FRANKLIN Robin James Milroy PHD |
| STOBBS Susan Helen MA |
| QUAYSON Laud Ato PHD |
| YOUNG Christopher John MA PHD |
| CARDOSO Silvana Silva Santos PHD |
| BASKEY Nicholas Stanislaus |
1996 | HUOT Sylvia |
1997 | MCBRIDE Nicholas John |
[2000] | COOPER Nigel Robert MA |
1998 | SMITH Kenneth George Campbell MA |
| TUNNACLIFFE Alan Garth MA |
| KASSELL Lauren Tamar |
1999 | FFRENCH-CONSTANT Charles MA MB BCHIR |
| BENNETT Kate Sarah |
| DESHPANDE Vikram Sudhir MPHIL PHD |
| SMITH Martin Derwyn |
| BUSCHER David Felix MA PHD |
2001 | TAMBAKIS Demosthenes Nicholas MA |
| DATTA Nilanjana |
| BELL John Stephen MA |
| BUSSEY Timothy John PHD |
| WARDE Paul Simon BA PHD |
| BATATA Amber Sophia |
| FERRARI Andrea Carlo PHD |
2002 | BLAKESLEY Rosalind Polly MA PHD |
| HOLBRAAD Svend Martin |
2003 | SARNYAI Zoltán PHD |
| GLASCOCK John |
| TUCKER Alexander William BA PHD |
| ZEITZ Joshua |
| CHENG Yi Pik PHD |
| BRITNELL John Richard |
| BOLGIA Claudia |
2004 | MARSHAM Andrew David |
| RUSSELL Paul |
| DEUSS Arwen Fedora |
| GOLDSCHMIDT Christina Anna MA PHD |
| GILL Miranda Frances |
Honorary Fellows |
1983 | ATIYAH Sir Michael Francis MA PHD (HON)SCD FRS |
| DOLBY Ray Milton PHD (HON)SCD OBE |
1988 | MCCAUGHEY The Rev John Davis MA AC |
1989 | ORR Robert Kemsley (Robin) MA MUSD CBE |
| KINGMAN Sir John Frank Charles SCD FRS |
1992 | PRIOR The Rt Hon Lord MA |
| DE WAAL Sir Constant Hendrick (Henry) LLB MA KCB QC |
| DONALDSON Simon Kirwan MA FRS |
| HOGWOOD Christopher Jarvis Haley MA CBE |
1993 | WILLIAMS Sir David MA LLB QC |
| CROWDEN James Gee Pascoe MA |
1995 | BARRETT The Rev Charles Kingsley DD FBA |
1998 | CHILCOT Sir John Anthony MA GCB |
| SCHIEMANN The Rt Hon Lord Justice Konrad Hermann Theodor MA LLB |
| WARD The Rt Hon Lord Justice Alan Hylton MA |
1999 | JOHNSON Emma Louise MA MBE |
2000 | WILSON Sir Colin Alexander St. John MA (HON)LITTD RA FRIBA |
| SULSTON Sir John Edward PHD FRS (HON)SCD |
2002 | JANEWAY William Hall PHD |
2004 | BETT Sir Michael MA CBE |
Emeritus Fellows |
1985 | BADDILEY Sir James SCD FRS |
1988 | PRATT Charles William McElroy MA |
| NUTBOURNE Anthony William MA |
1989 | JACK Ian Robert James LITTD FBA |
1990 | PARRY Richard Hawley Grey SCD |
1992 | SCAMMELL Geoffrey Vaughan MA |
1996 | GILBRAITH Colin MA MVO |
1997 | BUCKINGHAM Amyand David SCD CBE FRS |
1999 | WILCOCKSON Colin George MA |
2001 | POWELL Michael James David SCD FRS |
2002 | FLEMING Ian SCD FRS |
| WALDRAM John Ryder MA PHD |
| HOPKINS Antony Gerald FBA |
2003 | ERSKINE-HILL Howard Henry LITTD FBA |
2004 | MEARS Robert Joseph |
| TOMKYS Sir Roger MA KCMG |