Previous page | Table of Contents | Next page |
The following elections and awards have been made:
Elected to Trinity Hall Law Studentships: Barraclough, H. L., Bruce, M. R., Jobson, A. W., Singh, N. P. |
Elected to Dr Cooper's Law Studentships: Dowden, O. J., Harman, T. M., Raphaely, N. A. |
Elected to Bateman Scholarships:
Architecture: Potter, S. L. |
Economics: Bird, A. R. |
Engineering: Battison, A. (re-elected), Hayllar, W. J. B., Sadler, J. C. |
English: Buckingham, K. L., Stuart, T. J. A. |
History: Beauchamp, C. R., Reisz, E. G., Williams, A. |
Law: Bruce, M. R., Singh, N. P. |
Mathematics: Barrett, J. K., Hibbard, J. C., Winterstein, D. B. |
Modern and Medieval Languages: Earle, L. O., Ketley, A. J., Malpas, M. A. J., Taylor, N. M., Wong, A. J. |
Natural Sciences: Alexander, D. T. L. (re-elected), Brown, J. W. H., Faber, D. G., James, R. P., Nielsen, N. A. (re-elected), Stopford, K. L., Twitchett, A. C., (re-elected), Wilkinson, K. M. |
Veterinary Medicine: Bell, E. R. |
Elected to Scholarships:
Archaeology and Anthropology: Travis, R. C. |
Architecture: Greeves, E. V. |
Engineering: Legget, E. F., Nanwani, V. S. |
Law: Edwards, M. S. (re-elected), Koh, G. L. M., Powles, E. L. |
Mathematics: Cox, A. M. G. (re-elected), Korzeniewski, A. J., Pettifer, K. L., Phillips, R. S. |
Medicine: Peppercorn, A. D. S., Wakefield, J. D. (re-elected) |
Modern and Medieval Languages: Harper, R. E. (re-elected) |
Natural Sciences: Cohen, D. L. (re-elected), Dunkley, J. (re-elected), Kowenicki, R. A., Merrick, C. J. (re-elected), Morrison, R., Price, T. E. (re-elected), Smeeton, T. M. (re-elected), Smith, J. K. (re-elected), Turner, M. L. G. |
Oriental Studies: Gibson, A. S. C. |
Social and Political Sciences: Kahya, D. S. H., Payne, R. E. |
Awarded Named Prizes:
Harcourt Prize for Economics: Bird, A. R. |
Baker Prize for Engineering: Hayllar, W. J. B. |
R. A. Hayes Prize for Engineering: Battison, A. |
Ernest Frankl Prize for Engineering: Legget, E. F. |
E. G. Harwood Prize for English: Buckingham, K. L. |
C. W. Crawley Prize for History: Reisz, E. G. |
Kitty Crawley Prize for History: Beauchamp, C. R., Williams, A. |
Henry Bond Prize for Law: Koh, G. L. M. |
David Clement Davies Prize for Law: Bruce, M. R. |
Dr Ellis Lewis Prize for English Law: Singh, N. P. |
Ian Malcolm Lewis Prize for Law: Bracey, D. L. |
Wylie Prize for Mathematics: Hibbard, J. C. |
Parks Prize for Mathematics: Khosla, D. |
Henry and Irene Dean Prize for Medicine: Peppercorn, A. D. S. |
Bill Grundy Prize for Medicine: Wakefield, J. D. |
Elmore Travel Exhibition: Harper, R. E. |
Reginald Pillai Prize for Natural Sciences: Stopford, K. L. |
Kareen Thorne Prize for Biological Science: Faber, D. G. |
Michael Stobbs Prize for Natural Sciences: James, R. P. |
Dean Nurser Prize for Sociology: Kahya, D. S. H., Payne, R. E. |
Awarded College Prizes:
Alexander, D. T. L., Barrett, J. K., Battison, A., Beauchamp, C. R., Bell, E. R., Bird, A. R., Bracey, D. L., Brown, J. W. H., Bruce, M. R., Buckingham, K. L., Cohen, D. L., Cox, A. M. G., Dunkley, J., Earle, L. O., Edwards, M. L., Faber, D. G., Gibson, A. S. C., Greeves, E. V., Harper, R. E., Hayllar, W. J. B., Hennessy, P. L., Hibbard, J. C., James, R. P., Kahya, D. S. H., Ketley, A. J., Khosla, D., Koh, G. L. M., Korzeniewski, A. J., Kowenicki, R. A., Legget, E. F., Malpas, M. A. J., Merrick, C. J., Morrison, R., Mukherjee, S., Nanwani, V. S., Nield, A. A., Nielsen, N. A., Pala-Krishnan, S. C., Payne, R. E., Peppercorn, A. D. S., Pettifer, K. L., Phillips, R. S., Potter, S. L., Powles, E. L., Prabhu, M. A. G. R., Price, T. E., Reisz, E. G., Sadler, J. C., Scruton, D. J., Singh, N. P., Smeeton, T. M., Smith, D. L., Smith, J. K., Stahl, F. B. J., Stopford, K. L., Stuart, T. J. A., Taylor, N. M., Tomlins, J. E., Travis. R. C., Turner, M. L. G., Twitchett, A. C., Wakefield, J. D., Wilkinson, K. M., Williams, A., Winterstein, D. B., Wong, A. J. |
Previous page | Table of Contents | Next page |
Cambridge University Reporter, 28 July 1999
Copyright © 1999 The Chancellor, Masters and Scholars of the University of Cambridge.