< Previous page ^ Table of Contents Next page >

NOTICES BY THE GENERAL BOARD

Senior Academic Promotions Committees, 1 October 2009 exercise: Notice

In accordance with the procedure set out in paragraphs 9.5 - 9.12 of the procedure and guidance booklet for the 1 October 2009 Senior Academic Promotions exercise, the General Board have appointed the following as members of their Senior Academic Promotions Committee and Sub-Committees.

General Board's Senior Academic Promotions Committee

Externals:

General Board's Sub-Committees

Arts and Humanities Professor Anthony John Badger (Chair)
 Professor Christopher J. Rowe (External, Durham)
 Professor Simon Walter Blackburn
 Professor Simon Colin Franklin
 Professor Deborah Janet Howard
 Professor Richard Lawrence Hunter
 Professor Johan Jacob van de Ven

Biological and Medical Sciences
Professor Christopher Martin Dobson (Chair)
 Professor David J. Read (External, Sheffield)
 Professor Sir Tom Blundell
 Professor Carol Elspeth Goodeve Brayne
 Professor Fiona Mary Watt
 Professor David Arthur Lomas
 Professor Duncan John Maskell

Humanities and Social Sciences
Chair to be confirmed
 Professor Michael Fulford (External, Reading)
 Professor John Stephen Bell
 Professor Timothy Charles William Blanning
 Professor Usha Claire Goswami
 Professor Richard John Smith
 Professor Jacqueline Lilian Scott

Physical Sciences
Professor Trevor William Robbins (Chair)
 Professor David Clary (External, Oxford)
 Professor Athene Margaret Donald
 Professor Jeremy Keith Morris Sanders
 Professor Herbert Eric Huppert
 Professor Dan Peter McKenzie
 Professor Alan Hardwick Windle

Technology
Professor Francis Patrick Kelly (Chair)
 Professor Hugh Willmott (External, Cardiff)
 Professor Julia King (External, Aston)
 Professor Malcolm David Bolton
 Professor Jonathon Andrew Crowcroft
 Professor Malcolm Robert Mackley
 Professor Geoffrey Meeks
 Professor Ian Hugh White

Faculty Promotion Committees
 

1. School of Arts and Humanities
 

Faculty or other institution

Members appointed
Architecture and History of ArtProfessor Charles Alan Short (Chair)
 Professor Dame Ann Dowling (GB Member)
 Professor Paul Binski
 Professor Robert James Mair
 Mr David Duncan Robinson
 Dr Adam Strange (Secretary)

Asian and Middle Eastern Studies
Professor Robert Patterson Gordon (Chair)
 Professor Elizabeth Helen Cooper (GB Member)
 Professor Richard John Bowring
 Professor Geoffrey Allan Khan
 Professor James Edward Montgomery
 Professor Roel Sterckx
 Professor Yasir Suleiman
 Mrs Mary Howe (Secretary)

Classics
Professor Martin John Millett (Chair)
 Professor Rosamond Deborah McKitterick (GB Member)
 Professor Paul Anthony Cartledge
 Professor James Diggle
 Professor John Graham Wilmot Henderson
 Professor Geoffrey Charles Horrocks
 Professor Robin Grimsey Osborne
 Dr Holly Elizabeth Barbara Kinnear (Secretary)

Divinity
Professor Graham Ivor Davies (Chair)
 Professor Elizabeth Helen Cooper (GB Member)
 Professor Sarah Anne Coakley
 Professor Eamon Duffy
 Professor William Horbury
 Professor Julius Joseph Lipner
 Dr Peter John Harland (Secretary)

English
Professor Elizabeth Helen Cooper (Chair)
 Professor Philip John Ford (GB Member)
 Professor John Francis Kerrigan
 Professor Mary Longstaff Jacobus
 Professor Adrian Poole
 Professor Wilfred David Trotter
 Professor Stephen Charles Heath
 Mrs Tamsin James (Secretary)

Modern and Medieval Languages
Professor Ian Gareth Roberts (Chair)
 Professor Paul Anthony Cartledge (GB Member)
 Professor Nicholas Boyle
 Professor Philip John Ford
 Professor Robin Kirkpatrick
 Professor Francis Joseph David Nolan
 Professor Adrian Douglas Bruce Poole
 Professor Alison Seaton Sinclair
 Mrs Ravit Capauner (Secretary)

Music
Professor Susan Kathleen Rankin (Chair)
 Professor Mary Longstaff Jacobus (GB Member)
 Professor Paul Binski
 Professor Robin Greville Holloway
 Professor John Martin Elliott Hyland
 Mrs Sue Round (Secretary)

Philosophy
Professor Sir Partha Sarathi Dasgupta (Chair)
 Professor Christine Diana Gray (GB member)
 Professor Andrew Michael Gamble
 Professor Raymond Geuss
 Professor Thomas Ross Harrison
 Professor Nicholas Jardine
 Reader and Senior Lecturer applications only:
  Dr Jeremy Nicholas Butterfield
 Mrs Heather Sanderson (Secretary)

2. School of the Biological Sciences
Faculty or other institutionMembers appointed
Biology Professor Lorraine Komisarjevsky Tyler (Chair)
 Professor Donald Maurice Broom (GB Member)
 Professor Michael Ashburner
 Professor Malcolm Burrows
 Professor John Clinton Gray
 Professor William Anthony Harris
 Professor Martin Hume Johnson
 Professor Peter Anthony McNaughton
 Professor Trevor William Robbins
 Professor Christopher William Joseph Smith
 Professor Andrew David Hamilton Wyllie
 Dr Chad Pillinger (Secretary)

Veterinary Medicine
Professor Michael Edward Herrtage (Chair)
 Professor Fiona Eve Karet (GB Member)
 Professor Abigail Lesley Fowden
 Professor Robin James Milroy Franklin
 Professor Jonathan Luke Heeney
 Professor Nicholas David Jeffery
 Professor Andrew David Hamilton Wyllie
 Reader and Senior Lecturer applications only:
  Dr Jane Margaret Dobson
 Mrs Judith Drinkwater (Secretary)

3. School of Clinical Medicine
Faculty or other institutionMembers appointed
Clinical Medicine Professor John Gerald Patrick Sissons (Chair)
 Professor Anne Cooke (GB Member)
 Professor John Andrew Bradley
 Professor David Alastair Standish Compston
 Professor Timothy Martin Cox
 Professor John Danesh
 Professor Peter Brian Jones
 Professor Ann-Louise Kinmonth
 Professor John Paul Luzio
 Professor Stephen O'Rahilly
 Professor Bruce Anthony John Ponder
 Professor Gordon Campbell Sinclair Smith
 Professor John Andrew Todd
 Dr Malcolm Edwards (Secretary)

4. School of the Humanities and Social Sciences
 
Faculty or other institutionMembers appointed
Archaeology and Anthropology Professor John David Ray (Chair)
 Professor Martin John Millett (GB member)
 Professor Graeme William Walter Barker
 Professor Robert Andrew Foley
 Professor Martin Kenneth Jones
 Professor Alan Macfarlane
 Professor Nicholas Mascie-Taylor
 Professor Henrietta Moore
 Mrs Jane Fisher-Hunt (Secretary)

Centre of International Studies
Professor Christopher John Hill (Chair)
 Professor Christopher Maurice Andrew (GB Member)
 Professor Arthur Alan Dashwood
 Professor Andrew Michael Gamble
 Professor Christine Diana Gray
 Professor Jonathan George Haslam
 Professor Brendan Peter Simms
 Mrs Angela J. Pollentine (Secretary)

Economics
Professor Hamid Sabourian (Chair)
 Professor Alison Liebling (GB Member)
 Professor William Arthur Brown
 Professor Sir Partha Sarathi Dasgupta
 Professor Sanjeev Goyal
 Professor Christopher John Harris
 Professor Mohammed Hashem Pesaran
 Professor David Michael Garrood Newbery
 Ms Marie Butcher (Secretary)

Education
Professor Neil McKay Mercer (Chair)
 Professor Richard Kenneth Stanley Taylor (GB member)
 Professor Diane Reay
 Professor Christopher Louis Colclough
 Professor Christine Joyce Howe
 Mr Michael Robert Younger
 Ms Marina Ballard (Secretary)

History
Professor David James Reynolds (Chair)
 Professor Graeme William Walter Barker
 Professor Michael O'Brien
 Professor Martin James Daunton
 Professor Andrew John Boyd Hilton
 Professor Rosamond Deborah McKitterick
 Professor John Stephen Morrill
 Professor Richard John Evans
 Professor Megan Anne Vaughan
 Dr Elizabeth Haresnape (Secretary)

History and Philosophy of Science
Professor John Peter Forrester (Chair)
 Professor Malcolm Schofield (GB Member)
 Professor Caroline Humphrey
 Professor Nick Jardine
 Professor James Andrew Secord
 Reader and Senior Lecturer applications only:
  Dr Liba Taub
 Ms Tamara Hug (Secretary)

Land Economy
Professor Ronald Leonard Martin (Chair)
 Professor David John Ibbetson (GB Member)
 Professor Philip Arestis
 Professor William Mark Adams
 Professor Christopher Louis Colclough
 Professor Christel Olga Lane
 Professor Peter Tyler
 Ms Laura Smethurst (Secretary)

Law
Professor David John Ibbetson (Chair)
 Professor Christopher John Hill (GB Member)
 Professor Sir John Baker
 Professor Brian Robert Cheffins
 Professor David John Feldman
 Professor Eilis Veronica Ferran
 Professor Christine Diana Gray
 Professor Friedrich Lösel
 Dr Kirsty Anne Allen (Secretary)

Social and Political Sciences
Professor Dame Sandra Dawson (Chair and GB Member)
 Professor Georgina Emma Mary Born
 Professor Andrew Michael Gamble
 Professor Susan Esther Golombok
 Professor Christopher John Hill
 Professor Melissa Marie Hines
 Professor Michael Ernest De Lestang Lamb
 Professor John Brookshire Thompson
 Dr Mary Catherine Ambrose Griffin (Secretary)

5. School of the Physical Sciences
Faculty or other institutionMembers appointed
Earth Sciences and Geography Professor James Anthony Jackson (Chair)
 GB Member to be confirmed
 Professor William Mark Adams
 Professor Emilio Artacho
 Professor Simon Conway Morris
 Professor Philip Leonard Gibbard
 Professor Simon Anthony Turner Redfern
 Professor Keith Sheldon Richards
 Professor Richard Michael Smith
 Mrs Andrea Turrell (Secretary)

Mathematics
Professor Richard Robert Weber (Chair)
 Professor Gerard Francis Gilmore (GB Member)
 Professor Anne Christine Davis
 Professor Alexander Philip Dawid
 Professor William Timothy Gowers
 Professor Peter Howard Haynes
 Professor Edward John Hinch
 Professor John Martin Elliott Hyland
 Professor Malcolm John Perry
 Professor Anthony James Scholl
 Mrs Ann Mobbs (Secretary)

Physics and Chemistry
Professor Richard Thomas Phillips (Chair)
 Professor Anne Christine Davis (GB member)
 Professor Trevor William Clyne
 Professor Andrew Christopher Fabian
 Professor Alan Lindsay Greer
 Professor Roderic Lewis Jones
 Professor William Jones
 Professor Robert Charles Kennicutt
 Professor Steven Victor Ley
 Professor Peter Brent Littlewood
 Professor Michael Christopher Payne
 Professor Michael Andrew Parker
 Mrs Andrea Turrell (Secretary)

6. School of Technology
 
Faculty or other institutionMembers appointed
Chemical Engineering and Institute of Biotechnology Professor Nigel Kenneth Harry Slater (Chair)
 Professor Christopher Abell (GB Member)
 Professor Howard Allaker Chase
 Professor Lynn Faith Gladden
 Professor Keith Glover
 Professor Elizabeth Ann Howlett Hall
 Professor Christopher Robin Lowe
 Miss Linda Craft (Secretary)

Business and Management
Professor Stefan Scholtes (Chair)
 Professor Susan Esther Golombok (GB Member)
 Professor Arnoud Cyriel Leo De Meyer
 Professor Alan Hughes
 Professor Martin Kilduff
 Professor Jaldeep Prabhu
 Ms Anne Pollintine (Secretary)

Computer Science and Technology
Professor Alan Mycroft (Chair)
 Professor Elizabeth Ann Howlett Hall (GB Member)
 Professor Ross John Anderson
 Professor Edward John Briscoe
 Professor Andrew Hopper (until Jan 2009)
 Professor Lawrence Charles Paulson
 Professor Andrew Pitts (from Jan 2009)
 Mrs Margaret Levitt (Secretary)

Engineering
Professor Keith Glover (Chair)
 Professor Elizabeth Ann Howlett Hall (GB Member)
 Professor Dame Ann Dowling
 Professor Michael John Gregory
 Professor Robin Stewart Langley
 Professor Robert James Mair
 Professor William Ireland Milne
 Professor Stephen John Young
 Mrs Sally Collins-Taylor (Secretary)

< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Cambridge University Reporter 01 October 2008
Copyright © 2011 The Chancellor, Masters and Scholars of the University of Cambridge.