1974 | PROCTOR Michael Richard Edward MA PHD SCD FRS VICE-MASTER |
1941 | HUXLEY Sir Andrew Fielding MA (HON)SCD OM FRS (HON)FRENG SENIOR FELLOW |
1954 | ATIYAH Sir Michael Francis MA PHD (HON)SCD OM FRS |
1957 | SEN Amartya Kumar CH MA PHD FBA |
1946 | FOX Eustace Neville MA SCD |
1947 | BRADFIELD Sir John Richard Grenfell MA PHD (HON)LLD CBE |
1949 | CASSELS John William Scott PHD FRS |
| GREEN Dennis Howard MA FBA |
1952 | JOLOWICZ John Anthony MA QC |
1953 | LAUTERPACHT Sir Elihu MA LLM QC CBE |
1956 | SQUIRES Gordon Leslie MA PHD |
1957 | DAVIDSON John Frank MA PHD SCD FRS FRENG [1949] |
| GLAUERT Richard Holroyd MA PHD [1951] |
1958 | EASTERLING Henry John MA |
| MCLACHLAN Andrew David MA PHD SCD FRS |
1959 | MARRIAN Denis Haigh MA PHD CVO |
1960 | GLYNN Ian Michael MA MB BCHIR PHD MD FRS [1955] |
1961 | JONES Gareth Hywel MA LLD QC FBA |
| SEAL Anil MA PHD |
1962 | JOHNSON Paley MA PHD SCD |
| WEIR John Antony MA |
1963 | DAWE Roger David MA PHD LITTD |
1964 | HAMER Neil Kenneth MA PHD |
| COWLEY Martin Duncan BA PHD |
| LONSDALE John Michael MA PHD |
| BAKER Alan MA PHD FRS |
1966 | FERRARI Ronald Leslie MA SCD |
| HUNT Rt Hon Lord (Julian Charles Roland) CB MA PHD FRS |
1967 | MITCHELL Brian Redman PHD |
1968 | MORLEY Christopher Thomas BA PHD |
| MARLOW Richard Kenneth MA MUSB PHD |
| JOSEPHSON Brian David MA PHD FRS [1962] |
1969 | LONGUET-HIGGINS Michael Selwyn MA PHD FRS [1951] |
1970 | BOLLOBáS Béla MA PHD SCD |
1971 | NEILD Robert Ralph MA [1956] |
| RUNCIMAN Viscount (Walter Garrison) MA CBE FBA [1959] |
| OSBORN Hugh MA |
| HINCH Edward John MA PHD FRS |
1972 | CHINNER Graham Alan PHD [1958] |
| BERRIDGE Sir Michael John PHD FRS |
1973 | BARLOW Horace Basil MA MB BCHIR SCD FRS [1950] |
| ALLOTT Philip James MA LLD FBA |
1974 | KENNEDY Douglas Peter MA |
| HILTON Andrew John Boyd MA PHD FBA |
| CRAWFORD Andrew Charles MA PHD FRS |
1975 | POOLE Adrian Douglas Bruce MA PHD |
| WEEDS Alan Geoffrey MA PHD SCD |
1976 | KEYNES Simon Douglas MA PHD LITTD FBA |
| RALLISON John Martin MA PHD |
1977 | LONZARICH Gilbert George MA FRS |
| ELLIOTT Stephen Richard MA PHD |
1978 | WINDLE Alan Hardwick PHD FRS |
| MARENBON John Alexander MA PHD LITTD |
1979 | PESARAN Mohammad Hashem MA PHD FBA |
| MCDONALD Ian Ranald MA SCD |
1980 | MOFFATT Henry Keith BA PHD SCD FRS [1961] |
| NORMAN Arthur Charles MA PHD [1972] |
| GRIFFITHS Eric MA PHD |
1981 | NEDDERMAN Ronald Midgley MA PHD MENG |
| WILSON Pelham Mark Hedley MA PHD SCD |
1982 | POSTGATE John Nicholas MA FBA [1970] |
| PEPPER Sir Michael MA SCD FRS |
1983 | KINGSBURY Nicholas Geoffrey MA PHD |
| DENYER Nicholas Charles MA |
| HOPKINSON Neil MA PHD |
1984 | LOWE Christopher Robin |
| HANDLEY Eric Walter MA CBE FBA |
1985 | NEUBERGER Michael Samuel MA FRS [1977] |
| CHINCA Mark Gianni MA PHD |
1986 | BARTON Anne PHD FBA |
| PERRY Malcolm John MA PHD SCD |
| MCKITTERICK David John MA LITTD FBA |
| SATCHELL Stephen Ellwood MA |
1987 | CARRELL Robin Wayne MA PHD SCD FRS |
| UNWIN Peter Nigel Tripp PHD FRS |
1988 | COLLINSON Patrick MA CBE FBA |
1989 | PAULIN Roger Cole MA LITTD [1974] |
| MIGLIORATO Piero |
1990 | HUNT Hugh Edmund Murray PHD |
| WINGFIELD Paul MA PHD |
| SHEPHERD-BARRON Nicholas Ian BA FRS |
1991 | WINTER Sir Gregory Paul MA PHD CBE FRS [1976] |
| KHMELNITSKII David Ephraim |
1992 | FAIRBROTHER Jeremy Richard Frederick PHD |
| MORRIS Mark Robert |
1993 | LEY Steven Victor MA SCD CBE FRS |
| SIMM Alexander Paul MPHIL CBE |
| GRAY Kevin John MA PHD LLD FBA [1981] |
| WORSTER Michael Grae MA PHD [1983] |
| KEYNES Roger John MA MB BCHIR MD |
1994 | BALASUBRAMANIAN Shankar MA PHD |
| KHALFA Jean MA |
| GIBSON Valerie MA |
1995 | MIRRLEES Sir James Alexander MA PHD FBA [1963] |
| GOWERS William Timothy BA PHD FRS [1989] |
| BARON-COHEN Simon |
1996 | BARNARD Catherine Sarah MA PHD |
| SERJEANTSON Richard William PHD |
1997 | HUGHES Colin SCD |
| LITTLEWOOD Peter Brent BA PHD FRS |
| LISTER John Ronald MA PHD [1987] |
| KUSUKAWA Sachiko PHD |
| WEBBER Mary Teresa Josephine |
1998 | DUKE Thomas Anthony John MA PHD |
| GATTI John Rupert James PHD |
| WIDDIS Emma Kathrine MA PHD |
| DARUVALA Susan Framji |
| SEGRE Erica Monica Simona |
| LOW Hamish Wallace |
1999 | GLADDEN Lynn Faith OBE PHD FRS FRENG |
| MARTIN Rev Jessica Heloise MA PHD |
| MILES Joanna Katherine LLM |
2000 | SARRIS Peter Andrew Vincent PHD |
| ALAVI Ali BA PHD [1990] |
| LEADER Imre Bennett MA PHD |
| HOLNESS Marian Barbara MA PHD |
| MAHON Alyce Abigail Heloise |
2001 | BLACKBURN Simon Walter MA PHD FBA |
| LASENBY Joan MA PHD |
| FEARON Douglas Thomas FRS |
| HUNTER Richard Lawrence MA PHD |
| HENRY Anne Cecilia MA PHD |
| PATERNAIN Gabriel Pedro |
2002 | GIBBONS Gary William MA PHD FRS |
| FISHER Thomas Anthony BA PHD |
| FITZGERALD Rebecca Clare MA MB BCHIR MD |
| HOLDEN Sean Barry PHD |
| MARSDEN Magnus Murray BA PHD |
2003 | MERRETT Louise Ann MA |
2004 | RANGWALA Glen MA PHD |
| HUPPERT Julian Leon MSCI MA PHD |
| AMRITH Sunil Siddharth MA PHD |
| TOSH Nicholas John MSCI MA |
| D'ABBADIE Marc François BA PHD |
| GEE Toby Stephen BA |
| RANKIN Alisha Michelle |
| ULJAS Sami Pertii |
| GOODWIN Andrew Leslie PHD |
2005 | DRISCOLL Judith Louise PHD |
| TEICHMANN Sarah Amalia MA PHD [1999] |
| WOLPERT Daniel Mark BA |
| TEHRANCHI Michael Rummine |
| PAQUETTE Gabriel Benjamin PHD |
| POLLNITZ Aysha Elizabeth PHD |
| PARSONS Geraldine Mary MA PHD |
| HUMPHREYS Madeleine Clare Sperryn MSCI BA |
| HEATON Christopher James BA |
| CONLON Joseph Patrick MA PHD |
| SEBASTIAN Suchitra Esther |
| GLEBOV Oleg Olegovich PHD |
2006 | BANNER Rev Michael Charles PHD |
| GREEN Ben Joseph MA PHD [2001] |
| LANDMAN Rory Buchanan MA |
| BUTTERFIELD Jeremy Nicholas MA PHD |
| HARDIE Philip Russell MA PHD |
| LAYTON Stephen David MA |
| JUNIPER Matthew Pudan MENG MA |
| PULLEN Roderick Allen |
| RUDGE John Frederick MA PHD |
| VELLA Dominic Joseph Robert BA |
| FLECHNER Roy |
| ARANDJELOVIC Ognjen |
| LEIGHTON Angela |
| THOMAS Nicholas Jeremy |
2007 | CHATTERJI Joya MA PHD [1989] |
| GROSCHE Friedrich Malte MA PHD [1994] |
| LIVESEY Frederick John MB BCHIR PHD |
| REALL Harvey Stephen MA PHD |
| HADZIBABIC Zoran MSCI BA |
| SPRING David Robert |
| CHIN Jason William |