< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Appointments and reappointments

The following appointments and reappointments have been made:

Appointments

University Lecturers

Economics and Politics. Dr Sönje Kerrin Reiche, Vordiplom, Heidelberg, Diplom, Bonn, M.Sc., Ph.D., London, appointed from 1 August 2004 for five years.

Judge Institute of Management Studies. Mr Kim-Hwa Lim, M.Phil., G, B.A., Kent, appointed from 1 September 2004 for five years.

Social Anthropology. Dr Harri Mikael Englund, M.A., Helsinki, Ph.D., Manchester, appointed from 1 October 2004 for three years.

Assistant Registrary

University Offices (Academic Division). Dr Sarah James, M.A., M.Phil., Ph.D., SID, appointed from 10 March 2004 until the retiring age, with duties in the Board of Graduate Studies.

Deputy Director

University Offices (Estate Management and Building Service). Mr Donald James Taylor appointed from 4 May 2004 until the retiring age.

Reappointments

University Lecturers

Education. Ms Morag Grace Morrison, HO, reappointed from 1 October 2004 for two years.

English. Dr Anne Fernihough, G, reappointed from 1 October 2004 until the retiring age.

Heads of Department

Haematology. Professor Anthony Richard Green, Q, reappointed from 5 January 2005 for five years.

Paediatrics. Professor Ieuan Arwel Hughes, CLH, reappointed from 1 October 2004 for five years.

Radiology. Professor Adrian Kendal Dixon, PET, reappointed from 1 October 2004 for five years.


< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Cambridge University Reporter 26 May 2004
Copyright © 2011 The Chancellor, Masters and Scholars of the University of Cambridge.