< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Appointments and reappointments

The following appointments and reappointments have been made:

Appointments

University Lecturers

Economics and Politics. Mr Jun Xue, B.A., M.A., Jilin University, China, appointed from 1 October 2004 for five years.

Education. Dr Janet Freda Bottoms, HO, M.A., Oxford, Ph.D., Sheffield, Dr Pamela Blakemore Hirsch, N, B.A., CNAA, M.A., Ph.D., Essex, Mrs Catherine Anne Smith, B.A., HO, P.G.C.E., M.A., London, Dr Christine Elizabeth Tubb, HO, B.Ed., M.A., Leicester, Ph.D., London, Ms Isobel Urquhart, HO, M.A., Aberdeen, P.G.C.E., Aberdeen Teaching College, M.Ed., Anglia Polytechnic University, and Dr Roberta Sylvia Wells, Ph.D., CLH, M.A., Bradford, appointed part time from 1 April 2004 until the retiring age. Mrs Beverley Anne Hopper, HO, M.A., Open, appointed from 1 April 2004 until the retiring age.

Engineering. Dr William Joseph Byrne, B.Sc., Cornell, M.Sc., Michigan State, Ph.D., Maryland, appointed from 1 September 2004 for three years.

History. Dr Jonathan Lawrence, M.A., Ph.D., K, appointed from 1 October 2004 for three years.

Judge Institute of Management Studies. Dr Stylianos (Stelios) Charalambos Zyglidopoulos, Ptichion in Business Administration, Graduate School of Industrial Studies, Piraeus, Greece, M.B.A., Ph.D., McGill, appointed from 1 September 2004 for three years. Dr Peter J. Fleming, B.Com., M.Com., Otago, Ph.D., Melbourne, appointed from 1 September 2004 for five years.

Plant Sciences. Dr David Anthony Coomes, M.A., Ph.D., F, appointed from 1 April 2004 until the retiring age.

Keepers

Fitzwilliam Museum. Dr Stella Dragomirova Panayotova, LC, M.A., Sofia, D.Phil., Oxford, appointed from 1 January 2004 until the retiring age. Dr Julia Elizabeth Poole, M.A., Ph.D., W, B.A., Nottingham, appointed from 1 April 2004 until the retiring age.

Assistant Keeper

Fitzwilliam Museum. Dr Martin Robert Allen, B.A., CNAA., B.A., Open, Ph.D., Durham, appointed from 1 January 2004 until the retiring age.

Assistant Treasurer

University Offices (Finance Division). Miss Caroline Edney appointed from 1 April 2004 until the retiring age.

Advisory Officer

University Offices (Secretariat). Mr Christopher David Lewis appointed Advisory Officer, Grade I (Deputy University Security Adviser), from 4 May 2004 until the retiring age.

Reappointments

University Lecturers

Education. Ms Linda Fisher, HO, reappointed from 1 October 2004 until the retiring age.

Engineering. Dr Mark John Francis Gales, EM, reappointed from 1 October 2004 until the retiring age.

History. Dr Peter Andrew Vincent Sarris, T, reappointed from 1 January 2005 until the retiring age.

Head of Department

Social Anthropology. Professor Caroline Humphrey, K, reappointed from 1 August 2004 for one year.

Lector

Oriental Studies. Ms Emma Lejun Wu reappointed Lector in Chinese from 1 October 2004 for one year.


< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Cambridge University Reporter 12 May 2004
Copyright © 2011 The Chancellor, Masters and Scholars of the University of Cambridge.