< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Election, appointments, grants of title, and reappointment

The following election, appointments, grants of title, and reappointment have been made:

Election

Professor William Joseph Rupert Curtis, B.A., London, Ph.D., Harvard, elected Slade Professor of Fine Art from 1 October 2003 for one year, assigned to the Department of History of Art.

Appointments

University Lecturers

Anglo-Saxon, Norse, and Celtic. Dr Richard William Dance, CTH, M.A., M.St., D.Phil., Oxford, appointed from 1 October 2003 for five years. Dr Rosalind Claire Love, M.A., Ph.D., R, appointed from 1 October 2003 for four years.

English. Dr Gavin Robert Alexander, M.A., M.Phil., Ph.D., CHR, Dr Priyamvada Gopal, CHU, B.A., Delhi, M.A., Jawaharlal Nehru, M.A., Purdue, M.A., Ph.D., Cornell, Dr David Asaf Hillman, DAR, B.A., Hebrew University, Jerusalem, M.A., Ph.D., Harvard, and Dr Amy M. E. Morris, M.A., M.Phil., Ph.D., F, Diplôme Supérieur d'Études Françaises, Rennes, appointed from 1 October 2003 for five years.

Principal Assistant Registrary

University Offices (Academic Division). Mr Graham Ross Morrison, M.A., Edinburgh, appointed from 1 February 2004 until the retiring age.

Assistant Registrary

University Offices (Secretariat). Ms Cerris Tavinor, B.A., Reading, appointed from 5 January 2004 until the retiring age.

Assistant Directors

Fitzwilliam Museum. Mrs Margaret Greeves, M.A., Trinity College Dublin, M.A., London, and Mr David Ellison Scrase, Q, B.A., London, M.A., Oxford, appointed from 1 October 2003 until the retiring age.

Assistant Keeper

Fitzwilliam Museum. Ms Elizabeth Mary Fielden, M.A., Glasgow, M.A., London, appointed from 1 November 2003 until the retiring age.

Advisory Officer

University Offices (Estate Management and Building Service). Mr Graham Balmforth appointed Advisory Officer, Grade I, from 1 January 2004 until the retiring age.

Grants of Title

Affiliated Lecturers

Education. Mr David Andrews has been granted the title of Affiliated Lecturer from 1 January 2003 for two years.

Social and Political Sciences. Dr June Edmunds, B.Sc., Wales, M.Sc., Bristol, Ph.D., London, has been granted the title of Affiliated Lecturer from 1 October 2003 for one year.

Reappointment

Director

Centre of International Studies. Professor James Bardsley Lawson Mayall, SID, reappointed from 1 January 2004 until 30 September 2004.


< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Cambridge University Reporter, 21 January 2004
Copyright © 2011 The Chancellor, Masters and Scholars of the University of Cambridge.