< Previous page ^ Table of Contents Next page >

University offices vacated during the academical year 2002-03

20 October 2003

The Vice-Chancellor gives notice that the following University officers vacated their offices during the academical year 2002-03.

By retirement:

On 31 December 2002: Professor P. J. W. Rayner, CHR, Professor of Signal Processing; Dr E. K. Matthews, JN, Reader in Pharmacology; Mrs M. J. Gillings, Assistant Treasurer.
On 28 February 2003: Dr J. A. Barrett, University Senior Lecturer in Genetics; Miss M. M. Beveridge, CHU, Secretary of the Judge Institute of Management Studies.
On 31 March 2003: Mr J. R. Andrews, Assistant Registrary.
On 30 April 2003: Mr D. E. Reeds, Departmental Secretary in the Department of Physics.
On 30 May 2003: Mr J. D. Cannell, Advisory Officer, Grade I.
On 6 June 2003: Mrs B. E. Shannon, Assistant Secretary in the Faculty of Education.
On 31 August 2003: Mr V. H. King, SID, Under-Librarian in the University Library.
On 30 September 2003: Professor H. Ahmed, CC, Professor of Microelectronics; Professor D. A. Brading, CLH, Professor of Mexican History; Professor R. W. Carrell, T, Professor of Haematology; Professor A. W. F. Edwards, CAI, Professor of Biometry; Professor H. H. Erskine-Hill, PEM, Professor of Literary History; Professor J. E. Field, M, Professor of Applied Physics; Professor J. Herbert, CAI, Professor of Neuroscience (1999); Professor Sir James Mirrlees, T, Professor of Political Economy; Professor D. E. Newland, SE, Professor of Engineering (1875); Professor C. A. J. Prendergast, K, Professor of Modern French Literature; Dr G. R. Allan, CHU, Reader in Functional Analysis; Dr A. V. Edwards, F, Reader in Neuroendochrine Physiology; Dr A. J. Macfarlane, JN, Reader in Mathematical Physics; Mr J. H. Prynne, CAI, Reader in English Poetry; Mr J. A. Weir, T, Reader in Law; Dr D. R. Ferguson, CHR, University Senior Lecturer in Pharmacology; Dr E. L. Miller, W, University Senior Lecturer in Clinical Veterinary Medicine; Dr J. C. Rathmell, CHR, University Senior Lecturer in English; Dr R. L. Tapp, CL, University Senior Lecturer in Physiology; Dr J. M. Young, SE, University Senior Lecturer in Pharmacology; Ms M. J. Drummond, University Lecturer in Education; Mr P. R. Glazebrook, JE, University Lecturer in Law; Mr M. E. Richardson, W, Secretary and Director in Continuing Education; Dr J. A. Miller, CHU, Assistant Director of Research in Earth Sciences; Dr D. A. Livesey, EM, Secretary General of the Faculties; Mrs J. M. Womack, CLH, Treasurer; Dr N. J. B. A. Branson, DAR, Deputy Registrary; Mrs J. Hawtrey-Woore, Departmental Secretary in the Department of Engineering; Mr J. Paris, Departmental Secretary in the Department of Clinical Veterinary Medicine; Mr P. A. Leeds, Advisory Officer, Grade I; Mr B. D. Payne, Administrative Officer, Grade I; Dr B. A. Westwood, CHU, Deputy Director of the University Computing Service; Mr J. H. Williams, HH, Esquire Bedell.

By resignation:

On 4 October 2002: Mr E. J. Friend, Resident in the Department of Clinical Veterinary Medicine.
On 31 October 2002: Dr U. Latacz-Lohmann, University Lecturer (Gurney Lecturer).
On 17 November 2002: Dr M. D. Macleod, Q, Director of Research in Engineering.
On 24 November 2002: Mrs G. Neufeld, Administrative Officer, Grade II.
On 1 December 2002: Mr I. M. L. M. DuQuesnay, JE, University Lecturer in Classics.
On 3 December 2002: Ms C. Barker, W, Administrative Officer, Grade I.
On 6 December 2002: Mrs M. Manimohan, Administrative Officer, Grade I.
On 31 December 2002: Professor T. D. Lamb, DAR, Professor of Neuroscience (1994); Dr P. F. Bolton, University Senior Lecturer in Psychiatry; Dr I. J. Keown, CHU, University Senior Lecturer in Law; Mr J. Grandage, CTH, Clinical Veterinary Anatomist in the Department of Anatomy; Dr M. S. Edwards, F, Assistant Registrary; Dr A. Garratt, Senior Research Officer in the Department of Applied Economics.
On 14 January 2003: Dr V. Cox, CHR, University Senior Lecturer in Italian.
On 19 January 2003: Dr J. A. E. Dutton, University Lecturer in Nuclear Medicine.
On 22 January 2003: Mr M. P. Muehlhaeusler, Assistant Under-Librarian in the University Library.
On 31 January 2003: Miss K. L. Brown, Departmental Secretary in the Department of Applied Mathematics and Theoretical Physics; Mr R. J. Ward, Computer Officer, Grade III, in the Language Centre.
On 7 February 2003: Ms C. Waugh, Assistant Registrary.
On 28 February 2003: Mr D. M. Wimpress, Administrative Officer, Grade I.
On 15 March 2003: Dr S. S. Voutsaki, N, University Lecturer in Classics.
On 28 April 2003: Professor J. Beatson, JN, Rouse Ball Professor of English Law.
On 30 April 2003: Dr C. Conner, HH, University Senior Lecturer in Education.
On 2 May 2003: Dr G. D. H. Turner, University Lecturer in Paediatric Pathology; Mr A. P. Bathe, SID, University Equine Surgeon.
On 26 June 2003: Baroness O'Neill, N, Director of Medical Genetics and Policy.
On 27 June 2003: Ms M. Dicken, CHU, Resident in the Department of Clinical Veterinary Medicine.
On 30 June 2003: Dr S. W. Casper, University Lecturer in Management Studies; Dr M. C. Ferme, CHU, University Lecturer in Social Anthropology.
On 1 July 2003: Dr J. Lygeros, CHU, University Lecturer in Engineering.
On 31 July 2003: Professor M. J. Grant, CL, Professor of Land Economy and Pro-Vice-Chancellor; Dr D. Trump, University Lecturer in Medical Genetics; Dr L. Caley, LC, Assistant Secretary in the Cambridge Programme for Industry.
On 8 August 2003: Dr C. J. C. Phillips, University Senior Lecturer in Clinical Veterinary Medicine.
On 31 August 2003: Professor J. M. Stone, Professor of Mathematical Physics (1978); Dr J. P. Attfield, JE, Reader in Materials Chemistry (2000); Dr V. A. C. Gatrell, CAI, Reader in British Social and Cultural History; Dr T. H. McLaughlin, ED, University Senior Lecturer in Education; Mr S. W. Hedley, CHR, University Lecturer in Law; Mr R. J. A. Hooley, F, University Lecturer in Law; Dr M. D. Stears, EM, University Assistant Lecturer in Social and Political Sciences.
On 1 September 2003: Dr B. M. A. C. Lambrecht, Q, University Senior Lecturer in Management Studies; Dr E. T. Olson, CHU, University Senior Lecturer in Philosophy.
On 5 September 2003: Mrs A. L. McFarquhar, Assistant Registrary.
On 12 September 2003: Mr P. C. Sennitt, Senior Advisory Officer.
On 30 September 2003: Mrs A. M. Lonsdale, NH, Pro-Vice-Chancellor; Professor L. Mahadevan, T, Schlumberger Professor of Complex Physical Systems; Dr R. J. Mears, PEM, Reader in Photonics; Dr O. J. Padel, PET, Reader in Cornish and Celtic Studies; Dr P. A. Tinsley, University Senior Lecturer in Economics and Politics; Dr T. Alboussiere, M, University Lecturer in Engineering; Dr G. Z. Chen, DAR, Assistant Director of Research in Materials Science and Metallurgy; Dr J. L. Rashbass, Director of the Centre for Applied Research in Educational Technologies; Mr K. D. Whittlestone, Assistant Director of the Centre for Applied Research in Educational Technologies; Mrs C. A. Ansorge, G, Librarian in the Faculty of Oriental Studies; Mr W. Flynn, Technical Officer in the Department of Physics.

By limit of tenure:

On 13 October 2002: Professor B. M. Trost, Alexander Todd Visiting Professor of Chemistry.
On 31 October 2002: Professor W. G. Dwyer, Rothschild Visiting Professor.
On 31 January 2003: Dr D. S. Appleton, EM, Associate Lecturer in Clinical Medicine; Mr H. M. Sherriff, Associate Lecturer in Clinical Medicine.
On 12 March 2003: Professor J. L. Koerner, Slade Professor of Fine Art.
On 31 March 2003: Mr J. Keast-Butler, T, Associate Lecturer in Clinical Medicine; Dr P. R. Raggatt, Associate Lecturer in Clinical Medicine.
On 30 April 2003: Professor F. Brezzi, Rothschild Visiting Professor.
On 14 May 2003: Professor A. G. MacDiarmid, SID, John Wilfrid Linnett Visiting Professor of Chemistry.
On 30 June 2003: Professor G. O'Donnell, Simón Bolívar Professor of Latin-American Studies.
On 14 July 2003: Professor J. A. Smoller, Rothschild Visiting Professor.
On 31 July 2003: Professor G. F. Lawler, Rothschild Visiting Professor.
On 31 August 2003: Dr A. J. Crisp, CHU, Associate Dean in Clinical Medicine.
On 30 September 2003: Professor Sir Alec Broers, CHU, Vice-Chancellor; Professor W. Ernst, M, Arthur Goodhart Visiting Professor of Legal Science; Professor T. W. Guinnane, JN, Pitt Professor of American History and Institutions; Professor J. R. Rice, Rothschild Visiting Professor; Ms Y. Fu, Lector in Chinese; Dr T. M. McDaniel, Research Officer in the Department of Applied Economics.


< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Cambridge University Reporter, Wednesday 22 October 2003
Copyright © 2011 The Chancellor, Masters and Scholars of the University of Cambridge.