< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Election, appointments, and reappointments

The following election, appointments, and reappointments have been made:

ELECTION

Mr P. H. Haynes, M.A., Ph.D., Q, Reader in Atmospheric Science, Department of Applied Mathematics and Theoretical Physics, elected Professor of Applied Mathematics from 2 February 2001.

APPOINTMENTS

University Lecturers

Economics and Politics. Mr C. Meissner, B.A., Washington, Ph.D., California, appointed from 1 October 2001 for five years.

Engineering. Mr K. A. Seffen, M.A., Ph.D., CC, appointed from 1 October 2001 for five years.

History. Mr R. H. Drayton, B.A., Harvard, M.A., M.Phil., Ph.D., Yale, appointed from 1 July 2001 for three years.

Music. Mr N. J. Marston, M.A., Ph.D., SE, appointed from 1 October 2001 for three years.

University Assistant Lecturer

Classics. Mr R. J. E. Thompson, M.A., Ph.D., Q, appointed from 1 October 2001 for three years.

Assistant Director of Research

Materials Science and Metallurgy. Mr G. Z. Chen, DAR, M.Sc., Fujian, Ph.D., London, appointed from 1 March 2001 for five years.

Computer Officers

University Computing Service. Mr S. M. Flood, H.N.D., CNAA, appointed Computer Officer, Grade II, from 1 April 2001 for five years.

Language Centre. Mrs J. L. Wong, B.A., Anglia Polytechnic, appointed Computer Officer, Grade III, from 1 June 2001 for five years.

Senior Technical Officer

Materials Science and Metallurgy. Mr C. B. Boothroyd, M.A., Ph.D., CHU, appointed from 1 March 2001 for five years.

Technical Officer

Chemical Engineering. Ms S. D. J. Crowe, B.A., Oxford, appointed from 10 July 2001 for five years.

Departmental Secretary

Physics. Mr R. A. C. Hay, M.A., Q, appointed Departmental Secretary, Grade A, from 1 April 2001 for three years.

Senior Assistant Registrary

University Offices (Registry Division). Mrs S. J. Baker, M.A., JE, Dip.M., MIPR, appointed from 1 April 2001 to the retiring age.

Assistant Registrary

University Offices (Personnel Division). Mrs S. Pandey, B.Sc., Durham, appointed from 1 January 2001 to the retiring age.

Administrative Officer

University Offices (Registry Division). Mrs C. Barker, M.Phil., W, B.A., California (Santa Cruz), appointed Administrative Officer, Grade I, from 1 April 2001 for three years.

REAPPOINTMENTS

University Lecturer

Computer Laboratory. Dr A. Dawar, R, reappointed from 1 October 2001 to the retiring age.

Deputy Director

Applied Economics. Professor M. J. S. Holly, F, reappointed from 1 October 2001 for five years.


< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Cambridge University Reporter, 8 August 2001
Copyright © 2011 The Chancellor, Masters and Scholars of the University of Cambridge.