< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Elections, appointments, and reappointments

The following elections, appointments, and reappointments have been made:

Elections

Professor Z. G. Baranski, B.A., Hull, Professor of Italian Studies, University of Reading, elected Serena Professor of Italian from 1 October 2002.

Professor A. S. R. Manstead, B.Sc., Bristol, D.Phil., Sussex, Professor of Social Psychology, University of Amsterdam, elected Professor of Psychology in the Social Sciences from 1 January 2002.

Professor H. Willmott, B.Sc., Ph.D., Manchester, Professor of Organizational Analysis, Manchester School of Management, UMIST, elected Diageo Professor of Management Studies from 1 July 2001.

Appointments

Clinical Lecturer

Obstetrics and Gynaecology. Mr J. R. A. Sherwin, B.A., Ph.D., K, M.B.B.S., London, appointed from 1 February 2001 for four years.

University Lecturers

Biochemistry. Mr R. W. Farndale, M.A., F, Ph.D., CNAA, appointed from 1 October 2000 for five years.

Judge Institute of Management Studies. Mr Y. Yin, B.Sc., Jilin, M.A., West Virginia, Ph.D., Southern California, appointed from 1 September 2001 for five years.

Materials Science and Metallurgy. Mr R. C. Reed, M.A., Ph.D., CC, MIM, appointed from 1 October 2000 for three years.

University Assistant Lecturer

Philosophy. Ms M. S. Olsaretti, B.A., M.Phil., D.Phil., Oxford, appointed from 1 October 2001 for three years.

Technical Officer

Physics. Mr B. Shores appointed from 9 April 2001 for five years.

Residents

Clinical Veterinary Medicine. Mr S. J. Baines, B.A., Vet.M.B., M.A., CHR, MRCVS, and Mr N. G. A. Woodger, B.Sc., Edinburgh, B.Vet.Med., London, appointed from 1 January 2001 for three years.

Assistant Treasurer

University Offices (Finance Division). Mrs M. J. Gillings, MCIPS, appointed from 1 October 2000 to the retiring age.

Assistant Registrary

University Offices (Personnel Division). Mrs P. A. Davison, M.A., CIPD, appointed from 1 August 2001 to the retiring age.

Administrative Officer

University Offices (General Board Division). Mrs C. H. G. Daunton, M.A., London, appointed Administrative Officer, Grade I, with special duties in the Faculty of English, from 1 April 2001 to the retiring age.

Reappointments

University Lecturers

Architecture. Mr D. J. Dernie, F, reappointed from 1 October 2001 to the retiring age. Dr W. A. Pullan, CL, reappointed from 1 September 2001 to the retiring age.

Chemical Engineering. Dr P. J. Barrie, EM, reappointed from 1 September 2001 to the retiring age.

Chemistry. Dr S. Balasubramanian, T, and Dr D. J. Wales, DOW, reappointed from 1 October 2001 to the retiring age.

Classics. Dr T. Meißner, PEM, reappointed from 1 October 2001 to the retiring age.

Judge Institute of Management Studies. Dr R. A. Chatterjee, ED, reappointed from 1 October 2001 to the retiring age.

Philosophy. Dr M. D. Potter, F, reappointed from 1 October 2001 to the retiring age. Dr P. J. Smith, JE, reappointed from 15 April 2001 to the retiring age.

Physics. Dr C. A. Haniff, DOW, and Dr E. M. Terentjev reappointed from 1 October 2001 to the retiring age.

Assistant Director of Research

Research Centre for English and Applied Linguistics. Dr I. M. Tsimpli, DAR, reappointed from 1 March 2001 to the retiring age.

Clinical Dean

Clinical Medicine. Dr C. M. C. Allen, W, reappointed from 1 October 2001 for five years.

Senior Technical Officer

Physics. Mr C. J. Moss reappointed from 1 July 2001 to the retiring age.

Computer Officers

Engineering. Dr A. M. Britto, CHU, reappointed Computer Officer, Grade I, from 1 March 2001 to the retiring age.

Judge Institute of Management Studies. Ms M. Jennings, W, reappointed Computer Officer, Grade II, from 1 April 2001 to the retiring age.

Secretary

Architecture and History of Art. Ms J. A. Drinkwater, G, reappointed Secretary, Grade B, from 1 July 2001 to the retiring age.

Physical Education Officer

Physical Education. Miss K. A. Day, W, reappointed from 1 September 2001 for five years.

Lector

French. Mr C. Gagne, Q, reappointed from 1 October 2001 for one year.

Librarian

Classics. Dr J. S. Waring, G, reappointed Librarian, Grade B, from 1 January 2002 to the retiring age.

Under-Librarian

University Library. Mr I. M. Burke reappointed from 26 October 2001 to the retiring age.

Assistant Under-Librarian

University Library. Mrs C. Y. Smith reappointed from 5 May 2001 to the retiring age.

Administrative Officer

University Offices (General Board Division). Dr K. A. Allen, JN, reappointed Administrative Officer, Grade II, from 1 August 2001 for five years.

Head of Department

Zoology. Professor M. Burrows, W, reappointed from 1 April 2001 for five years.


< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Cambridge University Reporter, 20 June 2001
Copyright © 2011 The Chancellor, Masters and Scholars of the University of Cambridge.