< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Appointments and reappointment

The following appointments and reappointment have been made:

Appointments

University Lecturers

Biological Anthropology. Ms L. A. Knapp, EM, M.A., Ph.D., California, appointed from 1 January 2000 for three years.

Computer Laboratory. Mr M. G. Kuhn, W, M.Sc., Purdue, appointed from 1 March 2001 for three years.

Divinity. Mr T. Graumann, Ph.D., Münster, appointed from 24 April 2001 for three years.

Earth Sciences. Mr E. Artacho, B.Sc., Ph.D., Madrid, appointed from 1 February 2001 for three years. Ms M. B. Holness, M.A., Ph.D., T, appointed from 1 October 2000 for three years.

Engineering. Mr T. W. Drummond, M.A., T, Ph.D., Curtin University of Technology, appointed from 1 February 2001 for five years.

Geography. Mr N. S. Arnold, M.A., Ph.D., JN, appointed from 1 January 2001 for three years.

History and Philosophy of Science. Mr N. D. Hopwood, B.A., Ph.D., DAR, appointed from 1 January 2001 for three years.

Italian. Mr A. N. Ledgeway, DOW, B.A., Salford, M.A., Ph.D., Manchester, appointed from 1 January 2001 for three years.

Judge Institute of Management Studies. Mr M. I. Barrett, Ph.D., CHU, B.Sc., Trinidad, M.Sc., Ottawa, M.B.A., McMaster, appointed from 1 July 2000 for five years.

Physics. Mr N. C. Greenham, M.A., Ph.D., CL, appointed from 1 January 2001 for three years.

Physiology. Mr M. J. Mason, M.Sc., Ottawa, Ph.D., Bristol, appointed from 1 October 2000 for five years.

Pure Mathematics and Mathematical Statistics. Mr G. P. Paternain, B.A., Republica, Ph.D., New York, appointed from 15 March 2001 for three years.

Slavonic Studies. Ms E. K. Widdis, M.A., M.Phil., Ph.D., T, appointed from 1 January 2001 for three years.

Social and Political Sciences. Mr D. S. Halpern, M.A., Ph.D., JN, appointed from 1 January 2000 for three years.

Senior Computer Officer

University Offices (Management Information Services Division). Mr H. Barnes appointed from 1 March 2001 to the retiring age.

Computer Officers

Computer Laboratory. Mr C. K. Hadley, M.A., G, M.Sc., London, and Miss C. H. Northeast, M.A., CHU, appointed Computer Officers, Grade I, from 1 January 2001 for five years. Ms J. C. Monck, B.Sc., Bristol, Postgrad. Cert. in IT, Aberdeen, P.G.C.E., Bristol, appointed Computer Officer, Grade II, from 26 March 2001 for five years.

Earth Sciences. Mr P. Wilkins, B.Sc., London, appointed Computer Officer, Grade I, from 1 January 2001 for one year.

Fitzwilliam Museum. Mr D. W. Shaw, B.Sc., Anglia Polytechnic, appointed Computer Officer, Grade II, from 6 October 2000 for three years.

Language Centre. Mr R. J. Ward appointed Computer Officer, Grade IV, from 1 January 2001 for five years.

University Computing Service. Mr D. P. Carter, B.Sc., M.Sc., Bristol; Ms R. Rodd, M.A., N, Ph.D., Open; and Ms H. V. Sargan, B.Sc., London, appointed Computer Officers, Grade I, from 1 January 2001 for five years. Mr M. J. Cooper; Mr B. J. Harris, B.A., CC; Mr D. J. Harrison, B.Sc., Manchester; Mr J. P. King, B.Sc., Manchester; Mrs C. E. Pascoe, H.N.C., CNAA; and Mr A. A. Schneider, appointed Computer Officers, Grade II, from 1 January 2001 for five years.

University Offices (Management Information Services Division). Mrs E. Nunns, B.Sc., Sunderland, appointed Computer Officer, Grade I, from 1 March 2001 for five years.

Zoology. Mr K. L. Griffin appointed Computer Officer, Grade II, from 1 January 2001 for five years.

Senior Technical Officers

Chemical Engineering. Mr S. S. Sall, B.Sc., London, appointed from 1 March 2001 for five years.

Engineering. Mr J. I. Gordon appointed from 1 January 2001 for five years.

Geography. Mr A. R. Hayes appointed from 1 January 2001 for five years.

Physics. Mr D. M. Astill, M.A., PET, and Mr R. W. Gymer, M.A., EM, appointed from 1 January 2001 for five years.

School of the Biological Sciences. Mr M. P. Vinnell, B.Sc., Ph.D., Essex, appointed from 1 January 2001 for five years.

Research Officer

Applied Economics. Ms D. Mantovani, Laurea, Modena, appointed from 1 January 2001 for two years.

Keeper

Fitzwilliam Museum. Ms L. M. Burn, M.A., N, D.Phil., Oxford, appointed Keeper (Antiquities) from 26 February 2001 for three years.

Under-Librarians

University Library. Mrs M. C. Allen-Wytzes, M.A., London; Mr I. M. Burke, B.Sc., Brunel, Postgrad. Diploma in Librarianship, Aberdeen; and Mrs V. M. Lacey, B.A., Bristol, M.A., Loughborough, appointed from 1 January 2001 for three years.

Assistant Under-Librarian

University Library. Mr P. J. Zawada appointed from 1 January 2001 for three years.

Advisory Officer

Estate Management and Building Service. Mr P. Milliner, B.A., Portsmouth Polytechnic, Diploma in Town Planning, Polytechnic of Central London, M.A., Westminster, appointed Advisory Officer, Grade I, from 1 April 2001 for three years.

Senior Assistant Registrary

University Offices (General Board Division). Ms K. S. Douglas, B.A., Leeds, appointed from 1 April 2001 for three years.

Assistant Registrary

University Offices (Personnel Division). Mrs L. Elvidge, M.A., Aberdeen, Ph.D., East Anglia, appointed from 19 February 2001 for three years.

Reappointment

University Lecturer

Law. Mr D. L. Bethlehem, CLH, reappointed from 1 October 2001 to the retiring age.


< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Cambridge University Reporter, 25 April 2001
Copyright © 2011 The Chancellor, Masters and Scholars of the University of Cambridge.