< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Elections, appointments, and reappointments

The following elections, appointments, and reappointments have been made:

Elections

Professor R. H. Helmholz, Ph.D., California (Berkeley), LL.D., Trinity College, Dublin, Ruth Wyatt Rosenson Professor of Law at the University of Chicago, elected Arthur Goodhart Visiting Professor in Legal Science from 1 October 2000 for one year.

Mr D. K. Menon, M.B., B.S., M.D., Madras, Ph.D., London, FRCP, FRCA, FMedSci, University Lecturer in the Department of Medicine, elected Professor of Anaesthesia from 1 September 2000.

Appointments

University Lecturers

Applied Mathematics and Theoretical Physics. Mr S. B. Dalziel, Ph.D., SID, B.E., Auckland, appointed from 1 April 2000 for three years. Mr M. G. Worster, Ph.D., T, appointed from 1 September 2000 to the retiring age.

Astronomy. Mr I. R. Parry, B.Sc., St Andrews, M.Sc., Sussex, Ph.D., Durham, appointed from 1 January 2000 for three years.

Biological Anthropology. Mr P. G. Lunn, B.Sc., Ph.D., Leeds, appointed from 1 September 2000 for three years.

Chemistry. Mr S. M. Clarke, Ph.D., Oxford, appointed from 1 July 2000 for three years.

Economics and Politics. Ms P. M. Geraats, M.A., Tilberg, Ph.D., Berkeley, appointed from 1 October 2000 for five years.

Education. Ms S. Brindley, B.A., Middlesex, M.A., Open, M.A., London, appointed from 1 September 2000 for three years. Ms S. E. Swaffield, B.Ed., HO, M.A., East Anglia, appointed from 1 September 2000 for five years.

Engineering. Mr A. J. White, B.A., Ph.D., PET, appointed from 1 September 2000 for five years. Mr J. Li, B.Sc., Wuhan, Ph.D., Paris VI, appointed from 1 August 2000 for three years.

Medicine. Mr R. A. Barker, Ph.D., SID, B.A. Oxford, M.B.B.S., London, MRCP, appointed from 1 March 2000 for five years.

University Assistant Lecturers

Earth Sciences. Miss C. L. De La Rocha, B.A. California (Santa Cruz), Ph.D., California (Santa Barbara), appointed from 1 September 2000 for three years.

Education. Mrs E. J. Taylor, M.A., N, appointed from 1 September 2000 for three years.

Computer Officers

Applied Mathematics and Theoretical Physics. Ms D. Finucane, B.A., Graduate Diploma, Trinity College, Dublin, appointed Computer Officer, Grade III, from 21 August 2000 for three years.

Chemistry. Mr P. Smith, B.Sc., Warwick, Ph.D., Queen's University of Belfast, appointed Computer Officer, Grade III, from 29 August 2000 for five years.

Resident

Clinical Veterinary Medicine. Ms C. M. Walsh, B.Sc., London, B.Vet.Sc., Liverpool, appointed from 1 September 2000 for three years.

Senior Advisory Officer

Estate Management and Building Service. Mr R. F. Simpson, B.A., York, MRICS, appointed Senior Advisory Officer from 10 August 2000 for three years.

Advisory Officers

Estate Management and Building Service. Mr J. K. Richardson, H.N.C., CNAA, and Mr J. R. Abercrombie, H.N.C., CNAA, appointed Advisory Officer, Grade I, from 1 April 2000 for three years.

Assistant Treasurer

University Offices (Finance Division). Mr P. A. Gooding, CIMA, appointed from 24 August 2000 for three years.

Administrative Officer

University Offices (General Board Division). Mr J. G. Evans, B.Sc., East Anglia, appointed Administrative Officer, Grade I, with special duties in the Faculty of History, from 21 August 2000 for three years.

Director of Medical and Veterinary Education

Biology. Mr D. W. B. MacDonald, W, B.Sc., Aberdeen, Ph.D. East Anglia, appointed from 1 August 2000 for five years.

Assistant Directors of Research

Engineering. Mr G. D. M. Frizelle, B.Sc., Queen's University of Belfast, M.Sc., London appointed from 1 October 2000 for five years.

Materials Science and Metallurgy. Mr R. C. Reed, Ph.D., EM, appointed from 1 August 1999 for five years.

Heads of Department

Architecture. The General Board, on the recommendation of the Faculty Board of Architecture and History of Art, have appointed Mr N. O. A. Bullock, M.A., Ph.D., K, to be Head of the Department of Architecture from 1 October 2000 for one year.

Materials Science and Metallurgy. The General Board, on the recommendation of the Faculty Board of Physics and Chemistry, have appointed Professor D. J. Fray, F, B.Sc., Ph.D., London, to be Head of the Department of Materials Science and Metallurgy from 1 January 2001 for five years.

Deputy Head of Department

Computer Laboratory. The General Board, on the recommendation of the Computer Science Syndicate, have appointed Mr A. M. Pitts, M.A., Ph.D., DAR, to be Deputy Head of the Computer Laboratory from 1 October 2000 for three years.

Reappointments

University Lecturers

Applied Mathematics and Theoretical Physics (Institute of Theoretical Geophysics). Dr J. R. Lister, T, reappointed from 1 October 2000 to the retiring age.

Classics. Dr C. M. Kelly, CC, reappointed from 1 October 2000 to the retiring age. Dr S. S.Voutsaki, N, reappointed from 1 January 2001 to the retiring age.

Divinity. Dr J. N. B. Carleton Paget, PET, and Dr K. J. Dell, CTH, reappointed from 1 January 2001 to the retiring age.

Engineering. Mr T. W. Ridgman, W, reappointed from 1 March 2001 to the retiring age.

History. Dr T. N. Harper, M, reappointed from 1 October 2000 to the retiring age.

Materials Science and Metallurgy. Dr R. E. Cameron, LC, reappointed from 1 January 2001 to the retiring age.

Oriental Studies. Dr K. N. Bennison, CTH, and Dr B. Yuan, CHU, reappointed from 1 October 2000 to the retiring age.

Research Officer

Applied Economics. Dr T. M. McDaniel reappointed from 1 October 2000 for three years.

Senior Technical Officers

Education. Mr K. S. Bingham, HH, reappointed from 1 October 2000 for five years.

Zoology. Mr P. A. Hynes reappointed from 1 September 2000 to the retiring age.

Lector

Oriental Studies. Mrs F. Nemoto-Smith reappointed from 1 September 2000 for one year.

Librarian

Language Centre. Mrs R. L. Cleary reappointed from 1 January 2001 to the retiring age.

Curator

Museum of Classical Archaeology. Dr W. M. Beard, N, reappointed from 1 April 2000 for one year.

Senior Assistant Treasurer

University Offices (Finance Division). Mrs S. E. Curryer reappointed from 1 February 2001 to the retiring age.

Administrative Officer

University Offices (General Board Division). Ms S. A. Siddiqui reappointed Administrative Officer, Grade II, from 5 January 2001 for five years.

Heads of Department

Spanish and Portuguese. Professor P. J. Smith, TH, reappointed from 1 October 2000 for one year.

Biological Anthropology. Professor C. G. N. Mascie-Taylor, CHU, reappointed from 1 October 2000 for five years.


< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Cambridge University Reporter, 4 October 2000
Copyright © 2011 The Chancellor, Masters and Scholars of the University of Cambridge.