< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Elections and appointments

The following elections and appointments have been made:

Elections

Mr R. L. Hunter, Ph.D., PEM, B.A., Sydney, Reader in Greek and Latin Literature, Faculty of Classics, elected Regius Professor of Greek from 1 October 2001.

Mr B. J. Totaro. A.B., Princeton, Ph.D., California, University Lecturer in the Department of Pure Mathematics and Mathematical Statistics, elected Lowndean Professor of Astronomy and Geometry from 1 April 2000.

Appointments

University Lecturers

Anglo-Saxon, Norse, and Celtic. Miss J. E. Quinn, B.A.. Melbourne, Ph.D., Sydney, appointed from 1 October 2000 for three years.

Clinical Veterinary Medicine. Mrs B. J. Skelly, Vet.M.B., M.A., Ph.D., M, appointed from 1 April 2000 for five years.

Economics and Politics. Mr M. J. Weeks, CAI, B.A., Reading, M.A., Illinois, Ph.D., Pennsylvania, appointed from 1 October 2000 for five years.

Materials Science and Metallurgy. Mrs S. M. Best, B.Sc., Surrey, Ph.D., London, CEng, MIM, appointed from 1 April 2000 to the retiring age.

Pure Mathematics and Mathematical Statistics. Mr S. P. Brooks, Ph.D., W, B.Sc., Bristol, M.Sc., Kent, appointed from 1 June 2000 to the retiring age.

Computer Officers

University Offices (Management Information Services Division). Mr N. E. Cole, H.N.D., CNAA, and Mr F. J. Wells, H.N.C., CNAA, appointed Computer Officers, Grade II, from 1 April 2000 for five years.

Senior Advisory Officers

Estate Management and Building Service. Mr D. J. Pilgrim, H.N.C., CNAA, ARICS, appointed from 1 April 2000 to the retiring age. Mr K. J. Bradbury, B.Sc., Portsmouth, CEng, appointed from 1 April 2000 for three years.

Advisory Officer

Estate Management and Building Service. Mr G. Jennings, H.N.D., CNAA, B.Sc., Leicester Polytechnic, ARICS, appointed Advisory Officer, Grade I, from 1 April 2000 for three years.

Assistant Registrary

University Offices (Registry Division). Ms L. Simpson, M.A., G, appointed from 1 April 2000 for three years.

Administrative Officers

University Offices (General Board Division). Ms R. M. Paul, JN, B.A., Manchester, P.G.C.E., Bristol, M.B.A., P.G.Dip., Open, appointed Administrative Officer, Grade I, with duties in the Faculty of Divinity, from 1 April 2000 to the retiring age.

University Offices (Registry Division). Mrs A. Newbould, B.A., P.G.C.E., Manchester, Dip.Ed., Reading, appointed Administrative Officer, Grade I, with duties in the Cambridge Intercollegiate Applications Office, from 1 April 2000 to the retiring age.

Curator

Earth Sciences. Mr M. A. Carpenter, M.A., Ph.D., M, appointed Curator of Mineralogy and Petrology in the Sedgwick Museum of Earth Sciences from 1 January 2000 for five years.


< Previous page ^ Table of Contents Next page >

Cambridge University Reporter, 4 May 2000
Copyright © 2011 The Chancellor, Masters and Scholars of the University of Cambridge.